Miškin a Čepiga: Kdo jsou ruští špioni, kteří zaútočili na Vrbětice a dostali vyznamenání od Putina?
Munici ve Vrběticích na podzim 2014 zlikvidovali dva ruští agenti Miškin a Čepiga. Ti samí lidé stojí i například za útokem na ruského agenta Skripala v Salisbury, k němuž došlo o čtyři roky později.
Za výbuchem ve Vrběticích, podle českých detektivů, stojí dva ruští občané – Alexandr Petrov a Ruslan Boširov. Podle všeho ale do Česka přiletěli s falešnými pasy. Jejich pravá jména jsou Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga.
Jsou to agenti GRU, tedy ruské, dříve sovětské vojenské zpravodajské služby. A jsou to stejní muži, kteří podle britské policie otrávili v roce 2018 ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala. Co stálo za výbuchem ve Vrběticích, jaký měli Miškin a Čepiga motiv a jaké jsou jejich osudy? To zmapoval reportér CNN Prima NEWS Patrik Kaizr.
Je 11. října 2014. Pravidelnou linkou z Moskvy přilétá do Prahy jeden muž. V ruském pasu má jméno Ruslan Boširov. Ve stejný den si na Facebooku založí profil a umístí na něj fotku Staroměstského náměstí v Praze. Druhý muž přilétá do Prahy 13. října. V pasu má jméno Alexander Petrov.
ruská ambasáda - Vrbětice Zdroj: Getty Images
V období od 11. října 2014 do 16. října 2014 se oba muži měli pohybovat na území České republiky, nejprve v Praze, následně v Moravskoslezském kraji a Zlínském kraji. Využívali nejméně dvě identity, kdy se nejprve prokazovali dvěma ruskými pasy, potvrdil CNN Prima NEWS Jaroslav Ibehej, mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ).
Ještě před příletem do Prahy napsali Miškin a Čepiga e-mail do společnosti Imex Group – žádali v něm o možnost navštívit sklady ve Vrběticích. Pasy, které poslali spolu s žádostí, byly opět falešné, figurovala v nich jména Ruslan Tabarov a Nikolaj Popa. Podle právního zástupce Imex Group Radka Ondruše se společnost touto žádostí standardně zabývala, na schůzku se ale nikdo nedostavil.
Policie zatím nemá přímý důkaz, že do areálu oba muži fyzicky skutečně vstoupili, podle novinářů z týdeníku Respekt to ale detektivové považují za vysoce pravděpodobné. I zástupce Immexu připouští, že se tam mohli dostat nelegálně.
Emilian Gebrev - Vrbětice Zdroj: profimedia.cz
Motiv činu
Část munice uskladněná ve Vrběticích měla svého příjemce, kterým byl bulharský obchodník se zbraněmi Emilian Gebrev. Ten měl podle bulharských médií dodávat zbraně na Ukrajinu, která byla v době výbuchu ve Vrběticích neoficiálně ve válečném stavu s Ruskem.
Sklady ve Vrběticích poprvé vybuchly 16. října 2014, přičemž zemřeli dva lidé – Vratislav Havránek a Luděk Petřík. Ve stejný den opustila Česko i dvojice našich mužů, tentokrát s moldavským a tádžickým pasem na jména Ruslan Tabarov a Nikolaj Popa. Mířili do Rakouska a z Vídně zpět do Moskvy.
Podle německého týdeníku Der Spiegel pak přijelo v průběhu května roku 2015 do Bulharska osm agentů ruské GRU. 26. dubna 2015 se Gebrevovi udělalo špatně a v průběhu večeře v luxusní restauraci v centru Sofie začal zvracet. Podle svědků měl krví podlité oči a následující den upadl do kómatu. Nakonec se však uzdravil.
Přichází novičok
O tři roky později byli 3. března 2018 v britském Salisbury otráveni látkou typu novičok dvojitý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera. O několik dní později zveřejnila britská policie fotografie a pravá jména dvou podezřelých útočníků. Šlo o agenty ruské tajné služby GRU Anatolije Čepigu a Alexandra Miškina. Podle Patrika Kaizra ale udělali zásadní chybu. K cestě do Británie použili stejné falešné pasy jako při cestě do Česka v roce 2014. Tedy pasy se jmény Alexander Petrov a Ruslan Boširov.
Salisbury - Skripal Zdroj: Getty Images
Tajné služby v Česku a policie proto znovu otevřely případ Vrbětice a stejně tak v Bulharsku se obnovilo vyšetřování případu otravy zbrojaře Gebreva. Mezitím ruská prokremelská televize RT přinesla rozhovor s oběma agenty, kteří v jejím vysílání tvrdili, že jsou jen obyčejní Rusové a že Salisbury navštívili, protože má hezkou katedrálu. Zároveň v televizi potvrdili, že jsou pseudonymy Ruslan Boširov a Alexandr Petrov jejich skutečná jména.
Kdo jsou elitní ruští agenti s pověřením sabotovat a zabíjet?
Podle šéfa investigativního týmu pro Rusko Bellingcat oba podezřelí agenti pocházejí z vesnic se 400–500 obyvateli a jejich jedinou šancí, jak vyniknout, byla služba v armádě. Identitu obou mužů spolu se skupinou Bellingcat pomáhal podle vysílání ČT24 odhalit ruský investigativní novinář Christo Grozev.
Pátrání začíná v akademii pro špičky GRU v Bladověščensku ležícím asi 8 000 kilometrů východně od Moskvy, kde svůj výcvik získal Anatolij Čepiga. Ten podle Grozeva bojoval v obou čečenských válkách, kde na sebe výrazně upozornil. V Moskvě se pak v roce 2009 potkal na stejné akademii s Miškinem, který absolvoval školu pro vojenské lékaře.
Oba se pak přidali k jednotce 29155 pověřované nejsložitějšími úkoly. V roce 2014 se mezi ně zařadila i sabotáž muničního skladu ve Vrběticích. Pouhých několik dnů po druhé sérii výbuchů ve Vrběticích, k nimž došlo 3. prosince 2014, oba převzali z rukou prezidenta Vladimira Putina nejvyšší vojenské vyznamenání Ruské federace, řád svatého Jiří.
Putin - vyznamenání Zdroj: Getty Images
Podle skupiny Bellingcat mohli oba agenti v roce 2014 strávit v Česku několik měsíců a podílet se na plánování nebo i provedení dalších tajných operací v dalších zemích Evropy. Oba agenti se prozradili o necelé čtyři roky později během mise v britském Salisbury. Na jaře 2018 tam na veřejném prostranství nervovým jedem ze skupiny látek novičok zaútočili proti ruskému dvojitému agentovi Skripalovi a jeho dceři.
Jejich podobu ale zachytily bezpečnostní kamery a Rusko poté zvolilo bizarní způsob, jak oba agenty očistit. „Seděli jsme v parku a pili kafe,“ prohlásil v roce 2018 na kameru ruské televize RT Anatolij Vladimirovič Čepiga. A Alexandr Petrov oblečený ve stejně modré soupravičce přizvukoval.
agenti GRU - Vrbětice Zdroj: profimedia.cz
Prezident Putin se sice od obou agentů distancoval, vyznamenání ale už v roce 2014 dostali. Tehdy se veřejnost domnívala, že to bylo za jejich aktivity na Ruskem obsazovaném Krymu. Nikdo netušil, že šéf Kremlu ve skutečnosti ocenil jejich akci ve Vrběticích.