5. listopadu 2020 13:30

Zamlžují se vám kvůli roušce brýle? Řešením je voda s mýdlem

Každý, kdo nosí brýle, narazil v posledních několika měsících na novou výzvu: když si nasadíte roušku, brýle se vám v podstatě okamžitě zamlží. Naštěstí existuje několik triků a technik, díky kterým si s tímto značně denervujícím fenoménem poradíte.

Návod jsme okoukali u zkušených praktiků, konkrétně britských chirurgů. Dva z nich ve studii publikované v roce 2011 popsali, jak si udržují čirá skla brýlí v průběhu mnoha hodin strávených na operačním sále. Výhodou je, že základem všeho je mýdlo a voda.

„Bezprostředně před nasazením roušky omyjte brýle mýdlovou vodou a přebytek vody ze skel setřeste. Před nasazením brýle nechte uschnout na vzduchu, případně skla jemně osušte kapesníkem,“ doporučují chirurgové Šíráz Šafí Málik a Šáchbáz Šafí Málik. „Brýlová skla by se pak neměla zamlžovat, i když si nasadíte roušku.“

K mlžení dochází díky teplé vodní páře v dechu kondenzující na chladnějším povrchu skel. Pokud jsou ale brýle čerstvě omyté mýdlovou vodou, bude čočka pokryta tenkou vrstvou aktivní látky, která snižuje povrchové napětí vody. Tím se zabrání vodní páře ve vytváření velkých kapek vody na čočce, což omezuje vidění, a pomůže rovnoměrně rozptýlit molekuly vody do průhledné vrstvy.

Těšte se, až se oteplí

Můžete si také koupit sprej proti zamlžování, který často používají plavci a potápěči. Někteří plavci si dokonce na brýle nanesou malé množství slin, které brání další kondenzaci. Není ovšem úplně jasné, jak je tato technika účinná (a příjemná) v kombinaci s rouškou.

Také další rada přichází z operačního sálu. Svaz amerických plastických chirurgů doporučuje nalepit na můstek nosu pásku, která má působit jako bariéra mezi horní částí roušky a brýlemi.

Pokud používáte roušky, které se upevňují kolem zadní části hlavy (na rozdíl od těch, které se upevňují za uši), můžete vyzkoušet i jinou techniku. Chirurgové doporučují vázání spodních šňůrek nad uchem a horních křížem dolů pod uši.

Tento přístup vede k lepšímu utěsnění přes nos a omezení ventilace v horní části roušky nebo respirátoru a vytvoření dvou bočních průduchů, které umožňují vydechovanému vzduchu uniknout ven.

Pokud nic z toho nezabere, nezbývá než počkat na teplejší dny, kdy se teplota skel vašich brýlí srovná s teplotou okolí a kondenzace páry bude minimální.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom