Původnímu sarkofágu nad Černobylem hrozí zhroucení. Musí být demontován
Není možné mít za zlé, že sovětští dělníci stavbu krytu nad reaktorem nezvládli dokonale. Náročná likvidace jejich sarkofágu nad Černobylem potrvá až do roku 2065. Bude nebezpečná a drahá.
O havárii jaderné elektrárny Černobyl, na rozdíl od havárií u nás, bylo napsáno již mnoho. Neštěstí z roku 1986 je stále považováno za nejhorší jadernou katastrofu v dějinách lidstva. Aby následky výbuchu čtvrtého reaktoru nebyly pro svět ještě více devastující, na místo neštěstí bylo postupně vysláno kolem 600 000 sovětských dělníků. Ti doslova s nasazením vlastních životů postavili kolem zničeného reaktoru železobetonový sarkofág. Masivní krytina měla za úkol jediné – zamezit úniku radioaktivního materiálu, jako je korium, uran a plutonium.
Nesnadná, ale nutná demontáž
Výstavba monumentálního sarkofágu spolykala kolem 400 000 metrů krychlových betonu a miliony tun oceli. Krytina byla ovšem zbudována ve spěchu. Nasazení dělníci nestavěli pečlivě a ve stropech zanechali netěsnosti. Stavební nedbalost se promítla v průniku vody a postupující korozi. Během let se stav sarkofágu výrazně horšil, tudíž musí být nyní demontován, neboť hrozí jeho zhroucení. Podle ukrajinské státní společnosti SSE Černobyl NPP má sarkofág „velmi vysokou“ pravděpodobnost kolapsu. „Struktury krytu, postavené před více než 30 lety, jsou jednoduše podepřeny a jsou udržovány na podpůrných blocích pouze gravitační silou,“ vysvětlila hrozící nebezpečí ve svém prohlášení ukrajinská společnost. Odborníci se však uvolnění záření do atmosféry neobávají. Rizika si jsou ostatně dobře vědomi. Pod nestabilní krytinou se stále nachází roztavené jádro reaktoru a odhadem kolem 200 tun vysoce radioaktivního materiálu.
Miliardové náklady
Od roku 2016 se nad starým sarkofágem nachází nový kryt, jehož 162 metrů dlouhá a 108 metrů vysoká konstrukce váží kolem 36 000 tun. Jednotlivé díly byly na ukrajinské staveniště dopraveny prostřednictvím 18 lodí a na korbách 2500 nákladních vozidel. Pro zajímavost dodejme, že se tento monument stal v roce 2016 největším pohybujícím se pozemským objektem. Jeho cena se pohybovala kolem 2,4 miliard dolarů a na spolufinancování této ojedinělé stavby se podílelo 44 zemí.
Století klidu
Nová krytina (New Safe Confinement) byla navržena tak, aby radioaktivitu udržela v bezpečí po dobu dalších 100 let. Její konstrukce zároveň umožňuje demontáž původního sarkofágu. Stavebními pracemi na jeho odstranění byla pověřena firma Ukrbudmontazh, která v roce 2019 vyhrála tendr. Jednotlivé části krytiny budou rozebrány pomocí dálkově ovládaných jeřábů. Uvnitř nového sarkofágu budou následně rozřezány, dekontaminovány a vloženy do přepravních kontejnerů. Pak přijde na řadu konečné zpracování a likvidace. Práce však nebudou trvat roky, ale několik dlouhých desetiletí. Podle některých odhadů celé úsilí potrvá do roku 2065. Náklady na odstranění nestabilního sarkofágu a sutin se vyšplhají k hranici 78 milionů dolarů (asi 1,8 miliard korun).
Text: Petr Smejkal