16. října 2017 17:38

Punt gun – aneb s kanonem na kačeny

Ptactvo našich rybníků by se s podobnými puškami vystřílelo během sezony.

Jedno české pořekadlo o nepřiměřenosti konání říká, že se jde s kanonem na komára. Američané něco podobného uvedli do reálu. Jen komára vyměnili za něco větší kačenu.

Američané si na své zbraně nedají sáhnout. Důvodů vycházejících z historie mají mnoho – od občanské války až po opravdovou oblibu v lovu. Na přelomu 19. a 20. století, tedy v době, kdy se jim povedlo vyhubit holuba stěhovavého (poslední kus byl zastřelen roku 1914) obliba lovu byla na jednom ze svých vrcholů. Právě tehdy se komerčně začala vyrábět „puška“ k lovu divokých vodních ptáků, která se dostala do povědomí pod jménem punt gun. Jediným výstřelem dokázala zabít až padesátku ptáků odpočívajících na vodní hladině. S výše napsaného vyplývá, že se nejednalo o kulovou, ale brokovou zbraň.

Přirovnání ke kanonu vzhledem k ráži zase až tak moc nepokulhává, přece jen 51 mm je opravdu velmi slušný vnitřní průměr hlavně. Některé kusy dokonce mohly mít ráži ještě o něco větší. Zbraň to byla velmi nepraktická nejen vzhledem ke své hmotnosti, ale i s ohledem na velký zpětný ráz. Ostatně ani míření na letící ptáky s touto monstrpuškou nebylo možné.

Departement of Natural Resources amerického státu Illinois v loveckých regulacích tuto zbraň spolu s kulomety či jedy řadí mezi zakázané. Říká se, že jeden obrázek vydá za tisíc slov, tak v tomto případě dáme autorovi výroku za pravdu a místo popisu si udělejte vlastní názor na základě fotografií.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom