14. ledna 2025 17:20

Největší chyby při manipulaci s propan-butanem: Pomozte zabránit smrtícímu výbuchu

Tragický požár mostecké restaurace, při němž zemřelo šest osob a další byly těžce popáleny, ukázal na riziko spojené s používáním tlakových lahví s propan-butanem. Právě vznícení plynu mohlo celou katastrofu odstartovat.

Propan-butanová směs se běžně používá k vaření a vytápění, a to nejen v domácnostech a restauracích, pod zkratkou LPG ji pak známe jako palivo pro auta. Směs tvoří dva plyny, propan a butan, které vznikají při rafinaci ropy. Mají různé fyzikální vlastnosti, oba se ale plní do lahví nebo zásobníků pod tlakem v podobě těkavé kapaliny. Ta se pak v závislosti na teplotě postupně odpařuje a při smíchání s kyslíkem prudce hoří.

Přečtěte si také: Plameny mají kolem Los Angeles dost potravy kvůli dešťům, požáry živí děsivý jev

Ve směsi jsou oba plyny zastoupeny víceméně vyváženě, LPG pro auta má nicméně zimní a letní poměr, kdy zimní směs obsahuje 60 % propanu a 40 % butanu, u letní směsi je poměr opačný. Důvodem je fakt, že butan se při nižších teplotách hůře odpařuje. Proto se také třeba pro kempování nebo extrémní turistiku častěji využívají k vaření lahve plněné čistým propanem.

Tlakové lahve s propan-butanem jsou v různých velikostech, běžně se používá velká desetikilogramová ocelová lahev. Právě tu najdeme v kuchyních, pod zahradními grily nebo třeba ve stojanech plynových ohřívačů vzduchu, jež se hojně využívají na předzahrádkách a mohly stát i za požárem restaurace Kojot v Mostě. Lahve s plynem jsou u každého požáru noční můrou hasičů – snaží se je přednostně dostat ven a ochladit je, čímž klesne tlak uvnitř.

Jak zacházet s hořící plynovou lahví předvedli před časem přímo na ulici hasiči v indickém Bengalúru. Voda a zamezení přístupu vzduchu nestačí:

Plyn těžší než vzduch

Lahev musí být vždy ve svislé poloze, v případě pádu totiž může dojít k poškození ventilu a nespotřebovaná kapalina uvnitř vytryskne ven. Hasiči na svých stránkách upozorňují, že lahve se nesmí zahřívat – což se běžně dělalo třeba zapálenou svíčkou k urychlení odpařování plynu uvnitř – ani umisťovat blízko sebe.

Propanbutanové lahve se také nesmí skladovat v prostorách pod úrovní okolního terénu, kotelnách, garážích nebo společných prostorách bytových domů nebo ubytovacích zařízení. „LPG je totiž těžší než vzduch, mohl by se tedy hromadit u země či v prohlubních, což zvyšuje riziko požáru nebo výbuchu,“ vysvětlují hasiči. V prosinci 2023 takto výbuch nahromaděného plynu v garáži u rodinného domu v Křižovatce na Chebsku vážně zranil jednoho člověka.

Mohlo by vás také zajímat: O životě rozhodly minuty: Majitel domu vyzvedl syna z restaurace v Mostě krátce před požárem

Velkým tématem je i těsnost tlakové lahve. Sám o sobě plyn nevybuchne, ale pokud by propan-butan unikal, stačí cigareta, uhlík nebo třeba jiskra vzniklá vytažením napájecí šňůry ze zásuvky na elektřinu a výbuch je dílem okamžiku. Těsnění lahví nesmí být z přírodní pryže, protože plyny ji narušují. Pokud se chcete přesvědčit, že plyn neuniká, použijte roztok vody a saponátu, u netěsnící lahve se začnou tvořit bubliny. Kontrolovat stav lahve otevřeným ohněm hasiči striktně nedoporučují.

Zdroj: ČTK, Hasiči Domažlice

Video, které jste mohli minout: Tragédie v Mostě: Nejméně šest mrtvých po explozi a požáru v hospodě, další bojují o život

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom