Proč nechal Obama přejmenovat nejvyšší horu Ameriky?
Mount McKinley, 6168 metrů vysoká ikona severoamerických hor, získala zpět své indiánské jméno.
Původním obyvatelům Aljašky, lidem kmene Koyukon, se dlouhodobě nelíbilo pojmenování nejvyšší hory po 25. prezidentu Spojených států amerických Williamu McKinleym (1843 – 1901). Název navrhl v roce 1896 zlatokop a prospektor William Dickey při příležitosti prezidentské nominace.
Zlatokopecké pozadí není náhodné, neboť McKinley byl vášnivým obhájcem tzv. zlatého standardu, tedy způsobu zhodnocování měny zlatem. V minulosti už proběhlo několik pokusů jméno změnit, ale na federální úrovni je vždycky zmařila administrativa státu Ohio, odkud McKinley pocházel. Obamova administrativa nakonec svůj úmysl prosadila a vrátil hoře původní název Denali, což v jazyce domorodých obyvatel znamená Velká Jednička. "Máme úctu k tomuto místu, jež jsme oficiálně přejmenovali na Denali. Jedná se o uznání tradic původních obyvatel Aljašky a silné podpory lidí dnes na Aljašce žijících," řekla americká ministryně vnitra Sally Jewell v prohlášení oznamující změnu.
Prezidentské vrcholy
Obamovo schválení návratu k původnímu názvu je chvályhodné. Prezident Putin by asi Pik Lenina přejmenovat k původnímu názvu zřejmě nepřivítal. Pik Lenina se totiž od prvopočátku, tedy od svého objevení v roce 1871, jmenoval po Konstantinu Kaufmanovi, první generálním guvernéru Turkestánu, Kaufman Peak (peak = vrchol, štít). Rodina Kaufmanů pocházela z Rakouska a po jedno století pracovala ve službách ruských carů. Putin sám může navštívit Putinovu horu nad údolím řeky Ak-Suu na severu Kyrgyzstánu (a nejedná se o shodu jmen, ale skutečné pojmenování po současném ruském prezidentovi). Ostatně ve stejné zemi má svůj vrchol i bývalý ruský prezident Boris Jelcin.
Ale i v Tádžikistánu udělali krok zpět a nejvyšší horu státu i celého bývalého Sovětského Svazu, vysokou 7 495 metrů, přejmenovali. Do roku 1962 nesla ve svém názvu odkaz na Stalina, následně byla přejmenována na Štít komunismu. V roce 1998 došlo k dalšímu zvratu. Dnes vrchol najdete na mapách jako Štít Ismáíla Samáního, zakladatele mocného středoasijského státu z 10. století. Abychom nevynechali protinožce, vzpomeňme na Mount Kosciuszko (2228 m), vzdávající hold polskému generálovi jménem Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko. Ten to to sice do prezidentského křesla nedotáhl, ale přesto je důležitou historickou postavou Polska. Mimochodem jde o nejvyšší horu pevninské části Austrálie. Ale zpět k Denali. Smutné je, že podle slov BBC McKinley nikdy Aljašku nenavštívil. Prezidentovo jméno sice zmizelo z názvu hory, ale hned tak nezmizí z peněženek, či spíše z bankovních sejfů Američanů. Tvář Williama McKinleyho totiž „zdobí“ pětisetdolarové bankovky.
Pojmenovávání hor po prezidentech vypadá na stranu jednu stranu jako vlastenectví, na druhou jako neúcta k původnímu jménu. Ale na světě se najdou i bizarnější jména, než ta „papalášská“. Snad nejbizarnější změnou jména prošly pískovcové skalní věže v čínském národním parku Zhangjiajie (Húnán Zhāngjiājiè Guójiā Sēnlín Gōngyuán). Z původního jména Jižní nebeské sloupy přejmenována na Avatar Hallelujah Moutains. Do češtiny se něco podobného špatně překládá, neboť „alelujá“ je hebrejský výraz pro Hospodinovu chválu. Že by Avatarovy hory chvály? U nás máme s přejmenováváním taky své zkušenosti. Takový Zlín (v létech 1949 - 1990 Gottwaldov) o tom ví své.
Text: Topi Pigula