6 tipů, jak předvídat lidské chování. Analytik FBI zná odpovědi
Jak poznat, když s vámi má někdo nečisté úmysly? Odpověď na tuto otázku překvapivě existuje – podle metody FBI můžete zjistit, jak to s námi druzí myslí.
Než se Robin Dreeke začal živit jako spisovatel a motivační řečník, strávil více než dvacet let v FBI. Jako zvláštní agent měl na starosti především behaviorální analýzu – tedy rozbor chování potenciálních i reálných pachatelů. V posledních letech se však o některých praktikách výrazněji rozpovídal, a tak můžeme pod pokličku vědění FBI nahlédnout i my.
Podle Dreekeho lidé téměř vždy jednají ve svém nejlepším zájmu. V praxi by šlo takové tvrzení sice rozporovat, avšak zkušenosti agenta FBI nesou jasné poselství – pokud budeme k ostatním takto přistupovat, ušetříme si mnoho problémů. Dreeke představuje celkem šest kroků, jež vám pomohou určit, co druzí lidé považují za klíčové, a tedy jak by se mohli následně chovat.
6 kroků behaviorální analýzy
- Investice. Pokud druhý člověk věří, že z vašich úspěchů bude mít nějaký vlastní prospěch, můžete od něj očekávat pomoc. Na základě jeho aktuálních potřeb a cílů je možné zjistit, jestli se vaše směry nějak protínají – a pokud úspěch jednoho podpoří i úspěch toho druhého, jste na dobré cestě k vytvoření funkčního kolegiálního či pracovního partnerství.
- Dlouhodobost. Důvěra chce čas a zároveň je důležité si položit otázku, jestli si druhý člověk myslí, že má s vámi smysl budovat dlouhodobý vztah. Pokud se jedná o jednorázovou spolupráci, není motivace k vytvoření dobrého vztahu příliš velká; naopak pokud s vámi druhý člověk potřebuje být zadobře dlouho, pravděpodobně bude do vašeho vztahu i více investovat.
- Spolehlivost. Spousta lidí tvrdí, že vám chce s něčím pomoct, jenže málokdo to doopravdy udělá. Podle Dreekeho určují spolehlivost především míra pracovitosti a kompetence. Leckdo není dostatečně schopný či sebeuvědomělý, aby vyřčeným slibům dostál – a to může přinést problémy. Je proto potřeba posoudit, nakolik je na takového člověka spoleh.
- Akce. Dreeke jakožto behaviorální analytik spoléhá především na chování, jemuž přikládá mnohem větší důležitost a výpovědní hodnotu nežli pouhým slovům. Jestliže jsou činy v souladu se slovy, je vše v pořádku – v opačném případě si však spoluprací s takovým člověk zaděláváte na problémy. Přičemž je třeba upozornit, že minulé chování sice není zanedbatelné, ale je výrazně méně podstatné než to současné,
- Komunikace. Leckdo se nezdráhá přetvařovat, házet vinu na ostatní, manipulovat či přehánět. Takové negativní komunikační styly mají obvykle zakrýt vlastní strach. Jenže do kolektivu takový člověk přináší jen zmatek a nejistotu. Naopak nehodnotící, pozitivní a vůči druhým lidem zvídavý přístup je známkou vyrovnanosti a dobrého nastavení na spolupráci.
- Stabilita. Mnoho lidí podle Dreekeho nemá dostatečnou emoční stabilitu, aby dokázalo vydržet náročné životní situace. Pokud třeba zaměstnanec nezvládá vyšší než minimální míru stresu, jeho chování bude nepředvídatelné a nespolehlivé. Samozřejmě není vhodné své okolí soudit a sledovat, zdali jeho slabosti nebrání efektivní spolupráci; přesto je dobré mít na paměti rizika plynoucí z nadstandardní vnitřní nestability.
Analýza až na prvním místě
Je jasné, že Dreeke přistupuje k mezilidským vztahům velmi analyticky, možná až příliš – jenže právě k tomu byl během své služby u FBI vycvičen. Přestože v našich životech není vždy možné přistupovat k druhým lidem takto redukcionistickým způsobem, minimálně je dobré vědět, na co si dát v interakci s druhými pozor.