Potvrzeno: kočky by neměly venku co dělat. Zabíjí ještě víc, než se čekalo
Kočky přinášejí svým majitelům spoustu dobrého – ale okolní přírodě mnoho zlého, dokládá nová studie.
O nebezpečnosti koček se v poslední době objevuje čím dál více přímých i nepřímých důkazů. Nejnovější studie však přináší zcela znepokojivé údaje, které by měly zneklidnit i toho největšího příznivce koček.
Vražedné Micky
Myslíte si, že kočky loví v přírodě vlastně jen myši, takže vlastně ekosystémům i zájmům člověka prospívají? Omyl. Studie zveřejněné na začátku října v americkém odborném časopise Journal of Wildlife Management ukazuje, jaký je jejich reálný dopad na zvířata. Podle ní loví kočky více než 80 druhů zvířat, od drobného ptactva, přes králíky, až po kachny. Řada z těchto tvorů je hrožená, což pochopitelně přemnožené kočky nemohou vědět a ani je to nezajímá.
Pes a kočka pod jednou střechou 1 Zdroj: Pixabay
Jak na to vědci přišli? Výzkumníci studovali záznamy z veterinárních ambulancí a odchytových pracovišť - tedy míst, kam lidé nosí poraněná divoká zvířata, jež najdou v přírodě. Ukázalo se, že podle statistik z těchto pracovišť mělo zranění způsobená kočkami asi 14 procent všech zvířat! Z takto poraněných zvířat jich 80% ptáků a 70% savců tato zranění nepřežilo.
Záznamy popisovaly celkem 21 000 takových případů, jde tedy o studii velmi rozsáhlou a statisticky podloženou. Její autoři jsou první, kdo přišli s nějakou racionální metodikou, jak sledovat, kolik poranění a úmrtí divokých zvířat mají kočky na svědomí – doposud tyto údaje nebyly známé a vědci o nich jen spekulovali. Odhady se pohybovaly kolem 10 procent zvířat zasažených kočičími útoky; reálné výsledky jsou tedy téměř o polovinu horší.
Vědci ve své práci zdůrazňují, že kočky samozřejmě za to, jaký je jejich dopad na ekosystém nemohou – problém je v lidech, kteří je do přírody vypouštějí, případně je do nepatřičných ekosystémů zavlekli. Tato práce hledá kompromis mezi názory, zda kočky nechat žít v krajině, nebo zda by nebylo lepší zdivočelé kočky vybít, jinak přirozenou přírodu zničí.
Příklad z Nového Zélandu
Například Nový Zéland se letos rozhodl pro druhou možnost – do dvou let by měly všechny tamní kočky zemřít, a to rukou člověka. Původně s nápadem přišel ekologický aktivista a Gareth Morgan. Chtěl tím ochránit unikátní druhy ptáků, zejména ty nelétavě, kteří se před kočkami nemají jak bránit. Jeho akce sice vyvolala rozhořčení chovatelů, ale aktivista po svých krajanech nežádal, aby své stávající domácí mazlíčky zabili – pouze chtěl, aby si po smrti své současné kočky už další nepořizovali. A také, aby své kočky důsledně zavírali doma a nepouštěli je do přírody.
Postupně se však tento návrh radikalizoval a nakonec skončil u politiků, kteří v tomto případě rozhodli ve prospěch místní divoké přírody – divoké kočky by z místní přírody měly do 10 let zcela vymizet.
Text: MK