Podle Putina je ruská a americká spolupráce ve vesmíru dokonalá. Má pravdu?
Prý to funguje skvěle. Je to tak?
Rusko a Spojené státy jsou i přes vzájemné neshody na Zemi schopné v kosmu úzce spolupracovat. V úterý to během videokonference s posádkou Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) prohlásil ruský prezident Vladimir Putin, uvedla agentura AP. Rusko a také celý svět si u příležitosti Mezinárodního dne kosmonautiky připomínají 55 let od prvního pilotovaného letu do vesmíru, který 12. dubna 1961 podnikl ruský kosmonaut Jurij Gagarin.
"Přikládáme velký význam tomu, že přes všemožné potíže, jimž čelíme na Zemi, lidé v kosmu pracují bok po boku, ruku v ruce, aby si navzájem pomohli a splnili úkoly, které jsou klíčové nejen pro naše země, ale pro celé lidstvo," řekl Putin šestičlenné posádce orbitálního komplexu.
Americký astronaut Timothy Kopra, který ISS nyní velí, Putinovi pogratuloval k výročí historického letu prvního člověka do vesmíru. "Jsem vděčný za tuto fantastickou událost," řekl Kopra rusky.
USA a Rusko ve vesmíru
Spolu s Koprou na stanici na oběžné dráze kolem Země pobývají ještě Rusové Jurij Malenčenko, Oleg Skripočka a Alexej Ovčinin, Američan Jeffrey Williams a Brit Timothy Peake.
Putin se přes videomost spojil také s vedením nového ruského kosmodromu Vostočnyj, ze kterého první kosmická raketa odstartuje 27. dubna. Prezident řekl, že doufá, že současná spolupráce s ruskými kosmickými partnery USA, Evropou a Japonskem přispěje k lepšímu vzájemnému pochopení a k lepším vztahům i na Zemi, nejen ve vesmíru.
Kosmodrom Vostočnyj, který na Dálném východě nedaleko čínských hranic začala Moskva budovat v roce 2010, sníží závislost ruské kosmonautiky na kazašském Bajkonuru. Plně ho ale zatím nahradit nemá, podle Roskosmosu se s využitím Bajkonuru počítá až do roku 2050, kdy vyprší smlouva o ruském pronájmu. Rusko rovněž využívá kosmodrom v Plesecku, který většinou slouží ruské armádě a k vynášení družic na polární dráhu.
ČTK