4. července 2019 06:00

Pod Itálií se ukrývá supersopka ohrožující celou Evropu. Problém: poklička už netěsní

Pokud vybuchne supervulkán nedaleko Pompejí, tak na Pompeje se změní hezký kus Evropy

Vulkanický poplach ve Středomoří: Aktivní sopka Stromboli na italských Liparských ostrovech o sobě dala vědět odpoledne 3. července 2019, kdy jeden z jejích kráterů při nečekané erupci vychrlil množství lávových kamenů a oblaka dýmu a popela. Při erupci zahynul jeden turista, další musel být evakuován. Podívejte se, jak Stromboli vypadala před touto erupcí.

Stromboli v dokumentární sérii Lovci sopek na Prima ZOOM:

A sopka Stromboli v dokumentu Letem světem na Prima ZOOM:

Supervulkán v Itálii

Když se řekne supervulkán, každému se asi vybaví Yellowstone, pod nímž se ukrývá sopka, která může ohrozit velkou část Spojených států. Tento vulkán je náležitě propírán v médiích a kdekdo ho zná z katastrofických filmů.

Jeho riziko pro Evropu je však relativně malé, erupce Yellowstonu by měla poměrně drobný dopad. Přitom v Evropě existuje mnohem větší riziko – italský supervulkán Campi Flegrei, neboli Flegrejská pole, jedna z těch nejnebezpečnějších sopek na celém světě. Nový výzkum navíc ukazuje, že toto riziko je ještě větší, než si geologové doposud mysleli.

Přímo v kaldeře této sopky žije asi milion lidí – metaforicky by se to dalo popsat, jako by si kolonie mravenců vyrobila mraveniště v hlavni rotačního kulometu.

Ani to ale není celé riziko, jeho rozsah je mnohem větší. Popsal to nyní mezinárodní multioborový tým vědců, který vedli geologové z University of Aberdeen. V čem spočívá?

I když to zní trošku absurdně, ve skutečnosti je nejhorší, když supervulkán nesoptí. Během té doby se totiž neuvolňuje napětí nahromaděné v magmatické komoře a každá erupce následující po období dlouhého klidu, bývá mnohem horší... CampoFlegrei je klidná už od osmdesátých let dvacátého století. I kvůli tak dlouhé době klidu se nyní jen těžko měří, co se vlastně uvnitř vulkánu děje.

Vědci tedy nemohli v nové studii použít klasické měření seismických vln – z vulkánu se ozývá jen mlčení. Proto museli pracovat s historickými daty, jen při tom využili nejmodernější analytické metody, některé z nich vycházely i z technik umělé inteligence. Díky těmto nástrojům přišli na to, že jen čtyři kilometry pod městečkem Pozzuoli se nachází velmi horká zóna. Pozzuoli se nachází jen kousíček od Neapole...

Vědci si nejsou zatím úplně jistí, co to vlastně je. Mohlo by jít buď o malé jezírko magmatu, anebo o vrcholek obří magmatické hory – druhý případ by byl pochopitelně mnohem horší, ale i ten první naznačuje, že v této oblasti je silný zdroj tepla, který má přímý dopad na přísun žhavého magmatu do jedné z nejnebezpečnějších sopek světa.

Jenže ještě ani tohle není poslední špatná zpráva. Jedním z největších mystérií kolem Campi Flegrei je to, že se celá oblast periodicky zvedá. Naposledy se to stalo mezi roky 1982 a 1984, kdy se celá oblast uvnitř kráteru pozvedla o 1,8 metru. Neví se proč: mohlo jít o tlak magmatu, ale také se mohlo jednat jen o tlak vody, která sem nějak zabloudila; vysvětlení geologů se liší.

Výše uvedená studie ale má odpověď i na tuto záhadu. Vyplývá z ní totiž, že se jednalo o příznak blížící se erupce, kterou zastavilo jen to, že se v oblasti vyskytovala tenká a mělká kamenitá deska. Dr. Luca De Siena, gelog, který se na výzkumu podílel, popisuje současný stav takto: „Mohli byste teď Campi Flegrei popsat jako hrnec plný vařící polévky, kterou od kuchaře odděluje jen poklička,“ uvedl dr. De Siena.

Co to pro oblast znamená? Vlastně jen to nejhorší. Dříve byl magmatu plný jen jeden bod, nyní se horká hmota rozlila do celé oblasti pod lidskými sídly, takže budoucí erupce by zřejmě mohla zasáhnout mnohem rozsáhlejší oblast, než se kdy dříve pokládalo za možné.

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom