Oxfordští vědci spočítali, proč jsou konspirační teorie naprostý nesmysl
Pokud věříte na konspirační teorie, asi byste se měli vážně zamyslet. A přečíst si, proč jsou tak nesmyslné…
Celému světu vládnou ilumináti, USA trousí na svět chemtrails, WTC zbořila CIA… Konspirační teorie vládnou světu – i my na ZOOMu vysíláme řadu pořadů, které se jimi zaobírají. A jejich sledovanost patří mezi našimi dokumenty k největším. Je to přirozené: v našem světě, kde je už vlastně vše známé a viditelné, zkrátka lidé potřebují nějakou tu záhadu – ideálně pořádně zamotanou. Ale nová studie dr. Davida Roberta Grimese z Oxfordu ukazuje, proč jsou všechny zcela nesmyslné…
Grimes se živí jako expert na rakovinu, ale kromě toho ho baví konspirační teorie – ostatně celá řada z nich se nějak dotýká i rakoviny. Proto se pokusil najít jeden zcela jednoznačný argument na to, proč jsou konspirace absurdní. A nám se zdá, že ho našel…
Grimes ve své práci konstatuje: „Spousta konspiračních teorií se týká vědy. Zatímco věřit, že přistání na Měsíci bylo podvod, není nijak škodlivé, věřit dezinformačním konspiracím o nebezpečnosti očkování už nebezpečné je. Netvrdím, že na některých těchto teoriích není něco pravdivého, například Snowdenova odhalení potvrdila některé o chování tajné služby NSA. Je snadné mávnout nad konspiracemi a jejich šiřiteli rukou, ale já se pokusil podívat se na problém z druhé strany; tedy jestli je možné, aby byly konspirace proveditelné. Zajímalo mě nejvíc, zda je možné udržet je v tajnosti.“
Grimes na to vytvořil rovnici, která měla stanovit pravděpodobnost toho, že konspiraci někdo ze zasvěcených „omylem prokecne“ i toho, že ji zjistí někdo „zvenku“. Faktory v ní hrály počet osob, délka konspiraci i šance, že sami konspirátoři budou umírat, a tedy se bude zmenšovat počet zasvěcených. Jenže se ukázalo, že pro vznik takové rovnice je nutné znát šance potvrzení pravdivosti konspirace. Grimes vyšel ze tří případů, například Snowdenova potvrzení programu Prism.
Nejdůležitější hodnotou rovnice je pak počet osob, které by musely o konspiraci vědět a podílet se na jejím naplnění. Šance, že někdo konspirace prozradí, vyšla Grimesovi asi na 4:1 000 000 zúčastněných osob. Zajímavé jsou i počty osob, které se měly na dané konspiraci podílet:
- Zfalšované přistání na Měsíci: 411 000
- Globální oteplování je podvod: 405 000
- Očkování je nebezpečné a vlády o tom lžou: 736 000
- Lék na rakovinu dávno existuje, ale korporace to tají: 714 000
Z rovnice Grimesovi vyšlo, že pravda o zfalšovaném přistání na Měsíci by se provalila po 3 letech a 8 měsících, klima-podvod po 3 letech a devíti měsících, očkování po 3 letech a 2 měsících a pravda o léku na rakovinu po 3 letech a 3 měsících. Zkrátka a dobře: všechny tyto konspirace, pokud by opravdu existovaly, by už dávno byly prokázané. A to Grimes přiznal, že použil čísla, která jsou pro milovníky konspirací velmi výhodná…
Kolik členů by musela mít rada, co řídí svět?
Grimesovi z toho všeho také vyšly údaje o tom, kolik osob by realisticky udrželo konspiraci v tajnosti – liší se to podle doby, jak dlouho je třeba danou konspiraci utajit: aby vydržela být tajná 5 let, muselo by se na ní podílet maximálně 2521 lidí, aby vydržela století, pak by muselo být zasvěcených pouze 125.
Grimes dodal: „Rozhodně nepokládám všechny milovníky konspirací za nerozumné nebo hloupé. Doufám ale, že tím, že poukážu na to, jak nevěrohodná je existence těch zcela nepravděpodobných.“