Obědváte sami? Zaděláváte si na velké potíže
Sedáváte sami ve firemní kuchyňce? Možná byste tenhle zvyk měli přehodnotit.
O jídle často přemýšlíme tak, že se na něm snažíme ušetřit. Ať už čas, nebo peníze – vždyť člověk se nají i několika rohlíky s taveňákem a není potřeba utrácet za drahé restaurace či ztrácet čas čekáním. Z určitého úhlu pohledu může takové chování dávat smysl, ovšem nenechte se zmást; zase jednou totiž platí, že laciné je dvakrát placené. Existuje hned několik důvodů, proč byste si takový oběd v práci měli raději v klidu vychutnat s kolegy než se sami před monitorem ládovat ohřátým párkem z mikrovlnky.
Oběd jako restart
Nikdo nepracuje celých osm hodin během pracovního dne. A je i nesmysl se o něco takového vůbec pokoušet. Ne nadarmo se v osvícených severských státech uvažuje o zkrácení denní pracovní doby na šest hodin, jelikož právě číslo kolem 6,2 hodiny bývá nejčastěji zmiňováno jako skutečná doba, již člověk stráví smysluplnou prací. Zbytek spolkne brouzdání po internetu, povídání s kolegy u kávovaru a podobné činnosti. Ovšem pozor, tady nejde jen o flákání a snahu vyhnout se práci – výzkumy totiž dokazují, že právě přestávky nás činí produktivnějšími. Pokud si dokážeme mezi jednotlivými bloky práce odpočinout, náš mozek se dobije a získává novou energii k práci. Oproti tomu když sedíme řadu hodin u nějakého úkolu, naše výkonnost se dramaticky snižuje. Právě obědovou pauzu lze proto využít ke chvilkovému vypnutí a nasbírání sil na odpoledne.
Riziko přejídání
Když se na jídlo nesoustředíme, sníme toho víc. Určitě jste už také zažili spoustu okamžiků, kdy si s někým povídáte, díváte se na televizi či do monitoru; v takových chvílích nevěnujete jídlu pozornost, pouze mechanicky vkládáte do úst další a další sousta. Nepříjemným důsledkem takové nesoustředěnosti je přejídání a následné problémy s váhou. Zaměřte se tedy na samotnou činnost konzumace jídla a uvidíte, že si jednak krmi více vychutnáte, navíc i včas dokážete rozpoznat, že ty poslední dva knedlíky už by byly příliš.
Samota proti práci
Efektivita pracovního týmu se se společně tráveným časem zlepšuje. Pokud si na kolegy uděláte čas a budete s nimi chodit na oběd, kladně se to projeví nejen na mezilidských vztazích, ale v důsledku i na tom, jak dobře a rychle budete dohromady pracovat. Před třemi lety to bylo zjištěno u hasičského sboru, avšak není důvod předpokládat, že to v jiných týmech nefunguje podobně.
A pokud pro vás výše uvedené argumenty stále nejsou dostačující, stačí se podívat na tento blog. Smutní, osamělí lidé tam přispívají fotografiemi ze svých pracovních obědů. Takhle skončit jistě nechcete…
Text: MS