27. března 2018 06:00

Nová firma vytiskne 3D dům už za jeden den

K dokonalosti bydlení v 3D domu stále leccos schází. A navíc neřeší hlavní problém.

Jmenuje se ICON a jde o čerstvý startup sídlící v Texasu, který chce spolu s neziskovkou New Story vyřešit krizi nemovitostí. Vlastnění svého domu je pro mnoho lidí na světě stále tou prvořadou životní investicí – a platí tím víc, čím výše stoupají výdaje za pronájem. Receptem ICON na řešení je minimalizace nákladů spojených se stavbou.

3D tiskárna domů

Společnost tak představila prototyp ve formě jednopatrového domu s výměrou 60 metrů čtverečních, který jejich 3D tiskárna postavila v průběhu jediného dne. Vyšlo je to na 10 tisíc dolarů, tedy zhruba 200 tisíc korun – startup však doufá, že postupné zvyšování efektivity a snižování nákladů by mohlo v rozvojových zemích srazit cenu až na 80 tisíc korun za domek.

Celý princip je vlastně zvětšením principů 3D tisku – tiskárna je zavěšená na robotickém rameni a po vrstvách na sebe kupí malé pásky betonové směsi. Když je vše hotovo, konstrukce je zakončena pružnou předpřipravenou střechou. V důsledku sice koncept ještě leccos postrádá (uvažovat by se určitě dalo o výztuži), ale předpokládejme, že podoba ještě není kompletní.

ICON není jediný startup, který napadlo využívat 3D tisk ve stavařině – na trhu již existují i společnosti holandské nebo anglické, které vyvíjejí podobné postupy. Je však první, kdo se ohání rétorikou výrazného snížení ceny stavby v rozvojovém světě. Momentálně plány počítají s tím, že by pomocí metody mohly vznikat levné příbytky pro lidi z nejchudších vrstev, metoda by mohla nalézt uplatnění i v případě živelných pohrom nebo války. Současné plány na stavby sice operují s malými příbytky, při dostatku financí na další vývoj by však nemělo být problém podobně stavět i mnohapatrové konstrukce.

Ačkoliv je však tato metoda 3D tisku snad smysluplná pro vytažení lidí z bídy, nejen v českém kontextu by od podobného stavění nebylo možné čekat zázraky.

Krize bez řešení

Úskalí soudobé krize nemovitostí znají dobře nejen Američani nebo Britové, ale i Češi, a to zdaleka nejen v Praze. Vysoké ceny bydlení najdeme i v Brně či Olomouci, kde šroubující se cena bydlení v centrech zvyšuje rovněž cenu za bydlení v novostavbách. Problém je, že recept ICON na nápravu je přinejlepším naivní a přinejhorším zcela lživý. Cena za postavení domu totiž v krizi nemovitostí tvoří spíše menší podíl.

ICON totiž neřeší dvě podstatné skutečnosti nedostatku levného bydlení – tou první jsou nezbytné nové investice do sítí a nové dopravní infrastruktury, které na ono předměstí povedou, a tou druhou je pak přetrvávající poptávka po bydlení blíže centru. Ať chceme, nebo ne, bydlet hodinu a více času dojíždění od práce bude vždy méně výhodně, než bydlet deset minut volné chůze, dokud tak bude podstatná část práce koncentrovaná ve městech, bude také existovat nemalá poptávka po zdejším bydlení. A tak bude i šroubovat cenu.

ICON se samozřejmě zaměřuje především na země třetího světa, kam Česko evidentně nepatří. I pořízení malého domu v Mexiku vyjde však dle serveru Statista v průměru na 600 tisíc korun – i malý domek na pozemku o 50 metrech čtverečních bude z 60 procent hradit čistě cenu pozemku, nikoliv cenu stavby. Zbylých cca. 200 tisíc korun na vybudování stavby je pak přibližně ekvivalentní ceně stavby ICON. Pokud statistiky popisují cenu za dům bez nákladů na pozemek, celkové náklady stoupají – v zemi třetího světa by ICON mohl snížit cenu celého vybudování nemovitosti snad sotva o celkovou šestinu.

Neznamená to, že je 3D tisk ve stavařině zbytečný, ani to, že snížení ceny o šestinu nebude pro mnoho lidí spásné. Pokud něco, jeho příchod může urychlit stavby podobně, jako je urychlilo zavedení bagrů a další těžké techniky. 3D tisk ve stylu ICON však rozhodně žádné zázračné řešení pro všechny situace neslibuje – už jen kvůli tomu, že "cosi jako 3D tisk" se ve stavařství využívá zhruba od vynálezu železobetonu, ne-li od vynálezu cihly.

Text: Ladislav Loukota

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom