Nobelova cena za fyziku je za objev, který pomohl porozumět Slunci
Tajemné částice neutrina jsou těžko detekovatelné, jejich prozkoumání však zase o krok posouvá naše znalosti o Slunci i celém vesmíru.
Důkaz, že elementární částice neutrino má hmotu, za který byla udělena letošní Nobelova cena za fyziku, pomáhá lidstvu lépe porozumět přírodě i dějům na Slunci. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl Jiří Dolejší, ředitel Ústavu částicové a jaderné fyziky Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy. Oceněný objev je významným posunem v chápání toho, jak svět a příroda fungují, dodal.
Královská švédská akademie věd dnes oznámila, že Nobelovu cenu za fyziku získali Japonec Takaaki Kadžita a Kanaďan Arthur B. McDonald. "Vedli experimenty, které dokázaly, že neutrina mají hmotu a že jejich jednotlivé druhy se mohou navzájem proměňovat. Kadžita a McDonald dostali Nobelovu cenu oprávněně," uvedl Dolejší.
Neutrina jsou částice, které byly ve fyzice předpovězeny už ve 30. letech minulého století. První z nich byly objeveny v roce 1956. Vznikají například v jaderných reaktorech, při termojaderných reakcích na Slunci i v reakcích kosmického záření v atmosféře. Jejich hmotnost je ve srovnání s většinou elementárních částic velmi malá. Prakticky vůbec nereagují s okolním prostředím a je velmi obtížné je detekovat.
Experimenty podle Dolejšího ukázaly, že neutrina jsou schopna takzvaně oscilovat čili mezi sebou přecházet z jednoho druhu na jiný. "Za letu ze sluníčka" se tak změní elektronová neutrina v jiný druh.
"Dávno existovala předpověď, že neutrina musejí vyletovat za Sluncem, když v něm probíhají termojaderné reakce, které mu dávají energii. Ale měření jich zachycovala zhruba jen třetinu předpovězeného toku odpovídajícího modelům procesů ve Slunci, které jsou pro lidstvo důležité," řekl Dolejší. Nyní díky Kadžitovi, McDonaldovi a jejich týmům věda dějům na Slunci lépe rozumí, dodal.
Oceněná dvojice vědců podle nobelovského výboru experimenty doložila, že neutrina oscilují, tedy mění svou identitu, včetně své hmotnosti. Aby něco takového mohlo platit, musí neutrina nějakou hmotnost mít.
Nobelova cena za fyziku měla dosud 199 držitelů, mezi nimiž jsou dvě ženy. Pouze 47krát se od roku 1901 stalo, že cenu získal jediný laureát.
ČTK