Nizozemsko staví první obytné 3D tištěné domy. Budoucnost, nebo nesmysl?
Holandský projekt šetří náklady, životní prostředí a řeší nedostatek zedníků.
Levnější a ekologičtější
Holandské město Eindhoven se brzy pochlubí unikátním světovým prvenstvím. Tamním obyvatelům nabídne k životu první obytné domy vyrobené 3D tiskárnou na světě. Strůjci „Project Milestone”, jak se ambiciózní program nazývá, přitom hovoří o stavební revoluci. Ať už tohle futuristické smýšlení působí jakkoliv, první pětice domů přilákala během krátkého internetového zveřejnění dvacítku vážných zájemců.
Důmyslná stavařina
Celý projekt má na starosti nizozemská stavební společnost Van Wijnen, která se poněkud svérázným způsobem snaží vyřešit nedostatek zednických rukou. A řešení je to nejen nápadité, ale vskutku efektivní. Tato metoda údajně výrazně sníží obvyklé stavební náklady a šetří životní prostředí tím, že násobně spoří množství použitého cementu.
Použitá 3D tiskárna je v podstatně obrovské robotické rameno s tryskou, které ze svého nitra chrlí speciálně připravený cement, jehož textura a složení připomíná šlehačku. Cementová vrstva je „tištěna“ podle přesných architektonických regulí, přičemž stroj dané množství postupně doplňuje vrstvu za vrstvou, čímž vytváří požadovaný přesný tvar a stěny vysoké pevnosti. „Nemusíme používat dnešní formy k výrobě domů vyrobených z cementu, a proto nepoužíváme více cementu, než je nutné,“ upozornil manažer stavební firmy Rudy van Gurp. Vývojáři však hodlají zajít ještě dál. Během výstavby pátého z domů, který tvoří tři podlaží, bude veškeré potrubí vymodelováno také pomocí tiskárny, čímž se opět sníží stavební výdaje. Zatímco první čtveřice obydlí vznikne ve výrobní hale, poslední rodinná stavba vyroste přímo na místě. Takto opatrnou posloupností si chtějí stavitelé a inženýři jednotlivé stavby řádně vyzkoušet a odhalit případné nedostatky. A i když se použití 3D tiskárny tváří jako vysoce limitující, ve skutečnosti otevírá dosud nevídané stavební možnosti.
Bydlení na přání
Konkrétně se jedná o umístění bezdrátových senzorů přímo do stěn, čímž se takové bydlení stane plně „inteligentní“. Chybět nebude ani chytré ovládání světel, topení a zabezpečení. Ostatně použití 3D tisku umožňuje stavařům postavit budovu téměř jakéhokoliv tvaru, čímž se tradiční tuhý beton chlubit samozřejmě nemůže. S trochou nadsázky můžeme říct, že si lidé budou moci skutečně nechat postavit dům podle vlastního gusta a vkusu. „V současné době se nám vzhled domů líbí, neboť je inovativní a má futuristický design. Ale již se snažíme udělat krok dál, aby si lidé mohli navrhnout vlastní domy,“ vysvětlil možnosti 3D tisku Gurp. Podle manažera bude za dalších pět let stát metodou 3D tisku v Nizozemsku až 5 % domů.
Další průmyslová revoluce?
O budoucnosti tištěných staveb se ovšem dozvíme někdy v polovině příštího roku, kdy budou první rodinné domy finálně dokončeny. Stavby ještě čeká náročné testování, které ověří trvanlivost a bezpečnost zdí a jejich konstrukcí. Teprve poté se uvidí, jakou měrou 3D tisk budoucí stavebnictví vlastně ovlivní. Zatím to ale vypadá, že nová metoda je na dobré cestě, aby zásadním způsobem změnila dnešní svět. Již nyní pomocí 3D tisku dokáže lidstvo vyrábět různé výrobky: od hraček a drobností až po zdravotnické implantáty. S trochou nadsázky se tak dost možná brzy dočkáme druhé průmyslové revoluce.
Text: Petr Smejkal