24. března 2022 10:00

Kontroverzní Nestlé: Největší skandály potravinářského giganta, který odmítá odchod z Ruska

Největší potravinářská firma světa v průběhu své existence čelila hned několika závažným obviněním. Například kvůli využívání dětské práce nebo otrávenému jídlu.

Mezinárodní gigant Nestlé vznikl v roce 1866 ve Švýcarsku a v současnosti je největším potravinovým koncernem na světě. Můžete od něj koupit třeba kojeneckou a speciální výživu, balenou vodu, snídaňové cereálie, čaj i kávu, mražené potraviny, dochucovadla, sladkosti a čokolády, mléčné výrobky... a tohle všechno firma produkuje ve 447 různých továrnách ve 189 zemích světa. A kromě toho jí patří i podíl v kosmetické firmě L'Oreál. Skandály a kontroverze, které společnost Nestlé provázejí, jsou svou závažností ovšem někdy přímo úměrné její velikosti.

1974 | War on Want was the first organisation to draw attention to the damage caused by baby milk companies with its groundbreaking publication The Baby Killer

Posted by War on Want on Tuesday, February 15, 2011

Kontroverzní propagace umělé výživy kojenců

V souvislosti s agresivní propagační kampaní umělé výživy kojenců se proti firmě Nestlé první závažná obvinění objevila už v sedmdesátých letech 20. století a kauza pokračovala po desetiletí. Společnost podle nich matky převážně z třetího světa manipulovala do odmítání kojení a závislosti na umělém mléce. Kojení například prezentovala jako výživově nedostatečné pro dítě a nevýhodné pro matku.

Umělé mléko distribuovala zadarmo přímo do porodnic a jeho užívání ihned po narození miminek podle kritiků natolik narušilo proces, při němž se má kojení novorozence nastartovat, že matce pak nezbylo než v podávání umělé výživy pokračovat i po návratu domů. A to vedlo k dalším závažným problémům, speciálně v chudých rodinách z rozvojových zemích, protože tamní matky měly omezený přístup k čisté vodě, neměly jak výživu sterilizovat, byly negramotné a nemohly si proto instrukce přečíst a umělé mléko bylo pro ně tak drahé, že ho nedávkovaly správně, aby jim krabice déle vydržela.

Podrobněji tyto problémy shrnuje brožura britské organizace War on Want z roku 1974 s výstižným názvem Zabiják dětí (The Baby Killer); podle odhadů UNICEF vedlo krmení miminek umělou výživou v chudobných podmínkách k tomu, že takto krmené děti byly až 6–25krát náchylnější k úmrtí v souvislosti s průjmovým onemocněním a 4krát častěji umíraly na zápal plic.

Obvinění vedla k obrovskému bojkotu výrobků Nestlé, který začal v roce 1977, rozšířil se po Evropě i USA a pokračoval s přestávkami až do roku 1984, do chvíle, kdy firma souhlasila následovat mezinárodní marketingový kodex stanovený Světovou zdravotnickou organizací. Přesto od té doby čelila několika různým podobným nařčením, například v Pákistánu.

Právo na vodu

Firma Nestlé je jedním z největších světových producentů balené vody a její přístup k přidruženým problematickým tématům tomu také odpovídá. Bývalý CEO Peter Brabeck-Letmathe se například v dokumentu We Feed the World z roku 2005 dokonce nechal slyšet ve smyslu, že považovat vodu za něco, na co má každý člověk právo, je extrémní. Poté, co jeho výrok způsobil u veřejnosti značné pohoršení, ho vzal zpět.

Existují oblasti, kde firma čerpá ze svých nalezišť vody bez ohledu na obnovitelnost a životní prostředí. Připomeňme si například nedávné sucho v Kalifornii, odkud se kvůli tomu stáhla i společnost Starbucks. Tehdejší CEO Tim Brown podobný krok razantně odmítl. „Ani náhodou,“ prohlásil doslova.Popravdě, kdybych ji (produkci balené vody, pozn. aut.) mohl ještě navýšit, tak to udělám.“

Na problém často upozorňují různé organizace a podle nezávislých analýz tam Nestlé těží okolo 38 milionů hektolitrů ročně. A to ani nemluvíme o reklamní kampani, v níž firma tvrdila, že balená voda je nejekologičtější volbou a že většina plastových lahví se zrecykluje, což různé společnosti pro ochranu životního prostředí ostře odsoudily.

Čokoláda vykoupená dětskými slzami

Problematika dětské práce a obchodování s lidmi na kakaových plantážích vyplula na povrch hlavně po zveřejnění dokumentu Temná strana čokolády. Děti, jejichž vykořisťování film popsal, byly většinou mezi 12 a 15 lety a během otrocké práce, kterou musely vykonávat až 14 hodin denně, navíc často čelily fyzickému týrání.

V roce 2005 skupina šesti bývalých dětských otroků z Mali podala u amerického soudu žalobu také na společnost Nestlé. Argumentovali tím, že firma musela o porušování lidských práv v dodavatelském řetězci vědět, protože už tou dobou bylo vše výborně zdokumentované. Nejvyšší soud ji loni shodil se stolu s tím, že firmy za zneužití dětí mimo území USA nelze stíhat. Firma Nestlé letos také oznámila nový plán, jak se zmíněnými problémy u svých dodavatelů bojovat.

Zdravotní ohrožení

V roce 2009 FDA a CDC shodně varovaly, aby se lidé vyhnuli konzumaci baleného těsta na sušenky od společnosti Nestlé s tím, že je kontaminované nebezpečnou e-coli. Ve Spojených státech v souvislosti s tím onemocnělo 77 lidí a jedna žena kvůli tomu zemřela. Tento případ je ale zcela zanedbatelným pochybením oproti skandálu v Číně z roku 2008, kdy se zjistilo, že mnohé mléčné produkty, včetně těch od firmy Nestlé, obsahovaly průmyslovou látku melamin, která se jinak používá při výrobě plastických hmot.

Místní producenti ji přidávali do ředěného mléka, aby zvýšili obsah dusíku a tím při testech zamaskovali nízký obsah bílkovin. Nejdřív ho našli v kojeneckém sušeném mléce a pak i v dalších výrobcích. Kolik dětí to přesně zdravotně odneslo, není vzhledem k čínské politice ohledně sdělování informací veřejnosti úplně jednoduché zjistit, pravděpodobně se ale jedná o číslo okolo 300 tisíc dětí, z nichž desítky, možná stovky, budou mít dlouhodobé či trvalé následky. Pro několik byla otrava dokonce fatální.

Well done Nestlé , stay in russia, proceed sponsoring murdering of Ukrainian children. In the end, it is not the first...

Posted by Sasha Yermilova on Thursday, March 17, 2022

V Číně za to padly dokonce tresty smrti. Nestlé v kauze zpočátku tvrdila, že veškeré její produkty jsou v pořádku, když se ale ukázal opak, poslala do Číny 20 švýcarských specialistů, aby v jejích čínských továrnách vyvinuli spolehlivější testy k detekci podobných chemikálií.

Problematických záležitostí existuje celý seznam

V seznamu bychom mohli samozřejmě pokračovat dál. Firmy se například úzce dotýkala kauza obchodování a špatného zacházení s lidmi u jejích thajských dodavatelů ryb a mořských plodů. Objevila se obvinění, že se dohodla s konkurenty v Kanadě na růstu cen čokolády. Znečišťování životního prostředí, uvádění nepravdivých informací na etiketách, odlesňování národních parků v Africe, propagování nezdravých produktů jako zdraví prospěšných, to jsou všechno obvinění, kterým společnost Nestlé (a často rovnou i několik dalších) musela čelit.

V současnosti její výrobky lidé bojkotují kvůli jejímu rozhodnutí nestáhnout své výrobky z ruského trhu kvůli válce na Ukrajině. A ačkoli někomu protest proti takovému gigantovi může připadat pošetilý, tlak veřejnosti už v podobných situacích nejednou zafungoval. Například když v roce 2002 Nestlé s miliardovými ročními obraty (počítáno samozřejmě v amerických dolarech) zkoušela požadovat splacení dluhu šest milionů dolarů po Etiopii, kde v tu chvíli zuřila neuvěřitelná bída a hladomor; poté, co společnost od lidí obdržela na 8 500 naštvaných e-mailů, které jednání odsoudily, rozhodla se přijmout nabídku 1,5 milionů dolarů a peníze rozdala etiopským charitativním organizacím.

Zdroj: Zmescience.com, Ethicalconsumer.org a Washington Post

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom