Nejvzácnější kytovec světa je skoro vyhubený: zbývá posledních 30 kusů
Na konci ledna 2017 vyšla zpráva mexického Národního úřadu pro ekologii a klimatickou změnu. Popisuje, jak lidská činnost zničila jedno z nejkrásnějších a nejchytřejších zvířat planety.
Drobní delfíni, sviňuchy kalifornské (Phocoena sinus), žijí na jediném místě, v Mexickém zálivu. Jsou specializovaní na lov ryb, které zde žijí a jinde by zřejmě přežít nedokázali, tvrdí biologové. Nejvíce trpí tím, že se chytají do sítí, které zde rybáři nelegálně líčí na ryby – když v nich delfín uvízne, nemůže se nadechnout a utopí se; případně se o oka sítě poškodí natolik, že zraněním podlehne a buď zemře na místě, anebo se stane snadnou kořistí predátorů.
V rámci nově vydané studie sledovali vědci pomocí monitoringu akustických vln, kolik těchto tvorů ještě v oceánu žije. Dospěli k názoru, že jich nemůže již být víc než 30, což je množství, které rozhodně nestačí k zachování druhu.
Mexičtí ekologové tedy přišli s radikálním a velmi kontroverzním plánem: pokusí se zbývající sviňuchy odchytit a chovat v zajetí – šance, že přežijí v přírodě, jsou prakticky nulové. Ani to však již zřejmě nebude mít na záchranu populace těchto delfínů vliv; je jich zkrátka už příliš málo. Právě nedostatek čerstvé genetické informace pokládají vědci za jednu z hlavních příčin jejich dnešního úbytku – již několik generací se mezi sebou množí jen několik desítek exemplářů, takže jejich potomstvo je velmi zranitelné a současně neschopné přizpůsobit se jakýmkoliv dalším hrozbám.
Za všechno může Čína
Zvýšenou úmrtnost sviňuch mají na svědomí čínští milovníci přírodní medicíny. Součástí čínské lidové léčby jsou měchýře z ryby totoaba (neboli smuha – Argyrosomus regius), které jsou pokládány za všelék, jenž může uzdravit prakticky všechny známé nemoci. Za jeden kilogram této suroviny se na černém trhu platí až 100 000 dolarů – přitom žádná z prací, které studovaly jejich léčebné účinky, neprokázala, že by byly lepší než jakékoliv jiné placcebo.
Mexičtí rybáři jen reagují na požadavky trhu, vyplatí se jim trošku riskovat a zkusit nastražit sítě, šance zbohatnout na tom je příliš lákavé a vysoká. A tak dále umísťují do oceánu sítě, do nichž se chytají i delfíni včetně sviňuch – a situace se den ode dne horší.
Text: MK