Největší výdobytek evoluce? Lenost!
Kdo se lenosti nebojí, může přežít! Zdroj: unsplash.com
Uspěchaná doba sice lenosti příliš nepřeje, přesto jeden neotřelý výzkum předložil příjemnou možnost, že pomalý metabolismus může být do značné míry evoluční výhodou.
Nejenom že lenost patří mezi sedm hlavních (někdy též smrtelných) hříchů v rámci katolické tradice, dokonce se zdá, že pro ni v našem světě ani není místo. Kdo si chce trochu zalenošit, jako by se zpronevěřoval ideji nepřerušené produktivity a efektivity, jež se nám současná rychle se měnící společnost snaží vštípit. Ale nebojte se, lenoši, dnešní text je pro vás – ukázalo se totiž, že opravdová lenost není zdaleka tak špatná, jak se možná domníváme.
Evoluce skrze pomalost
Výzkumný tým z americké University of Kansas loni sledoval celkem 299 živočišných druhů jak z minulosti, tak ze současnosti. K tomuto účelu si vybral měkkýše, jelikož v této skupině je dostatek dat o vyhynulých i aktuálně žijících zástupcích. A časově se opravdu neomezoval, snažil se totiž podívat až do doby konce třetihor, konkrétně období pliocénu, jež probíhalo před zhruba pěti až dvěma miliony let. U zvolených měkkýšů napříč časem sledoval jejich metabolické tempo čili množství energie, kterou organismy potřebují na každodenní fungování. A tento tým zjistil zajímavou souvislost.
Čím rychlejší metabolismus totiž organismus měl, tím vyšší byla jeho šance na vyhynutí. Jak řekl hlavní autor studie Luke Strotz: „V určitém slova smyslu jsme hledali potenciální prediktor šance na vyhynutí. Na úrovni jednotlivých druhů se nejedná o jedinou důležitou informaci, faktorů se samozřejmě vyskytuje mnohem více. Ale naše výsledky říkají, že s rychlejším metabolismem roste i pravděpodobnost vyhynutí. To nám může pomoci pochopit mechanismy, kvůli kterým druhy vymírají, a nakonec třeba i lépe určit pravděpodobnost, jaké druhy to může potkat v blízké budoucnosti.“
Leností k přežití
Rychlost metabolismu je možné v našich podmínkách interpretovat i jako lenost, pomalost – čím méně energie organismus vydává, tím méně se také opotřebovává a dlouhodobě zjevně zvyšuje svou šanci na přežití. Lenost se tedy vyplatí! Tedy minimálně v případě, že jste měkkýši. Autoři studie mají v plánu tento typ výzkumu rozšiřovat i na další vzorky, a jakmile se dostanou k obratlovcům, můžeme se dočkat hodně zajímavých výsledků. Dají se tyto závěry zobecnit i na suchozemské savce a další skupiny, které se nás přímo dotýkají? To zatím nevíme, ale přesto se může jednat o dobrou zprávu pro všechny vyznavače pohodičky a klídku – lenost se totiž evolučně osvědčuje…
Text: MS