Nejstarší matkou světa se stala 74letá Indka. Porodila dvojčata
Otcem je 82letý muž, jehož druhý den postihla mrtvice.
V Indii si čtyřiasedmdesátiletá Erramatti Mangayamm splnila sen, kterým zároveň pokořila světový rekord. Ani takto pokročilý věk jí totiž nezabránil v početí vytouženého potomka. Stala se tak nejstarší matkou světa. Navíc porodila dvojčata. Novopečená matka je přitom dost stará na to, aby byla jejich prababičkou.
Hladký porod
K „lékařskému zázraku“, jak o porodu indičtí lékaři mluví, došlo na soukromé klinice v indickém státě Andhrapradéš. Dvojčata přišla na svět císařským řezem pod vedením několika lékařů, což je v takto ojedinělých případech obvyklý postup. Jedním z nich byl doktor Sanakajály Umašankara, podle něhož se matce a dětem vede dobře. „Bylo to hladké, protože se neobjevily žádné zdravotní komplikace. Každé dítě váží přibližně 2 kilogramy a obě děti jsou zdravé,“ neskrýval své nadšení Umašankara. Lékař zároveň nepředpokládá, že by po porodu nastaly zdravotními obtíže.
Umělé oplodnění
Novopečená matka (logicky) nepřišla do jiného stavu přirozenou cestou, nýbrž umělým oplodněním. Indický pár se tak rozhodl poté, co se jim během 57letého manželství nepodařilo počít potomka. „Jsme neuvěřitelně šťastní. Bůh odpověděl na naše modlitby,“ neskrýval své nadšení 82letý otec Sitarama Rajarao. Jen o den později ale Rajarao utrpěl náhlou mozkovou příhodu. „Nic není v našich rukou. Stane se to, co se má stát. Všechno je v rukou božích,“ odpověděl reportérům BBC hrdý Rajarao.
Erramatti Mangayamm měla menopauzu před téměř 25 lety. Na řadu tak přišlo umělé oplodnění. Při tradičním postupu se dárkyni odebralo vajíčko, které bylo posléze v laboratoři oplodněno spermatem manžela budoucí matky. Žena důchodového věku překvapivě otěhotněla hned po jediném cyklu umělého oplodnění. Přitom podle zprávy Společnosti pro asistovanou reprodukční technologii (SART) z roku 2015 mají ženy nad 44 let v průměru 0,6% šanci na početí zdravého dítěte. Lékaři se chtěli zároveň ubezpečit, zda je starší žena pro těhotenství mentálně připravená. Mangayamm proto podstoupila psychologické vyšetření. „Provedli jsme veškeré lékařské testy a zjistili jsme, že je k početí prostřednictvím IVF (umělé oplodnění, odborně in vitro fertilizace – pozn. red.) zdravotně způsobilá,“ uvedl doktor Umašankara.
Lékařská etika
S těhotenstvím v takto pokročilém věku však někteří lékaři nesouhlasí. Zcela přirozeně zpochybňují, zda je korektní pomáhat 70leté ženě mít děti. „Je to určitě diskutabilní záležitost. Budeme o tom jednat na našem příštím setkání se zástupci vlády,“ vyjádřil své pochybnosti předseda lékařské rady Buchipudi Sambasiva. Těhotenství nad 50 let se stává stále běžnější záležitostí. Hlavní roli sehrává pokrok v lékařských technologiích. Dosud byla za nejstarší matku považována 72letá žena ze severozápadního indického státu Paňdžáb.
Text: Petr Smejkal