Která psí plemena žijí nejdéle? Čivava, jezevčík nebo pomeranian
Psi jako domácí mazlíčci u nás mají obrovskou tradici. Kteří z nich žijí nejdéle?
Není pes jako pes. Je rozdíl mezi argentinskou dogou a mexickým naháčem. A stejně tak jako jsou rozdíly ve fyziognomii, může být značně odlišná i délka dožití.
Věk psa: 29 let
Jmenoval se Bluey a žil 29 let a pět měsíců. Mohl by žít ještě o chvíli déle, ale byl utracen, tedy jak zní častý eufemismus – „dali ho uspat“. Majitelé Les a Esma Hollových z australského Rochesteru se mohli těšit, že u nich dožil pes s nejdelší změřenou délkou života. Neoficiálně existovali i psi, kteří se dožili třicítky, majitelé však ztratili doklady o jejich původu se dnem narození, takže se musíme spolehnout na to, co doložit lze. To, že je 15–20 let opravdu úctyhodný věk, potvrdí všichni pejskaři, kteří mají svého miláčka 13 let a mluví o něm jako o stařečkovi či stařence.
Australák je aktivní plemeno a zdaleka není pro každého, protože má enormní potřebu pohybu. Naštěstí nejde o jediné dlouhověké plemeno, které se dožívá více než dvou desetiletí. Kromě výše uvedených případů patří mezi oficiální "psí metuzalémy" i beagle Butch (28 let), mops Snookie (27 let, 284 dnů), velšský ovčák Taffy (27 let, 211 dnů), labradorský retrívr Adjutant (27 let, 98 dnů) či kříženec Buksi (27 let).
Australský honácký pes
Dlohouvěká plemena
Zatímco skutečně mohutná plemena, jako je německá doga, bernský salašnický pes nebo bernardýn, se dožívají 8 až 10 let, maličká čivava nebo jorkšír žijí déle. Čivava se dožije dvacítky, u jorkšíra se udává věk 16 let. I když to podle výše napsaného může vypadat, že na věk má vliv váha, není to tak jednoznačné. Obecně se za dlouhověká plemena považují například tyto:
Pomeranian: Malé psí plemeno, které je považováno za velmi společenské díky svému vzhledu, který připomíná plyšáka, je celosvětově oblíbené. Udávaný průměrný věk je 12–16 let, nejdelší zaznamenaný věk pomeraniana je nicméně 21 let 8 měsíců.
Pomeranian pes Zdroj: istock.com
Čivava: Toto malé plemeno je čím dál oblíbenější. Jméno získalo od největší mexické provincie Chihuahua. V oblibě ho měli už mezoameričtí indiáni a k nám byla z USA první čivava dovezena z USA v roce 1971. Udávaná délka dožití je 12–15 let, ale jsou známi i jedinci staří více než dvě desetiletí.
Čivava pes Zdroj: istock.com
Jezevčík: V minulosti to byl právě jezevčík Chanel, který byl zapsán v Guinnesově knize rekordů jako nejdéle žijící pes. Dožil se 21 let. Ovšem jezevčíci bohužel často mívají problémy se stavbou těla, konkrétně s dlouhou páteří, což s sebou nese bolesti zad a riziko ochrnutí. Nejčastější doba dožití je 12–14 let.
Jezevčík pes Zdroj: istock.com
Na psím, ale i lidském věku se zásadním způsobem podepisuje i dostupnost a kvalita lékařské péče. Dnes lze psího miláčka nechat operovat a nemoci či zranění, která by ještě před pár desítkami let byla smrtelná, se dají léčit.
Komentáře v Guinnessově knize rekordů pod zápisem úmrtí nejstaršího psa ukazují, že se v jednotlivých případech může dvaceti a více let dožít celá řada plemen. Ve hře je přitom nejen genetická výbava daného jedince, ale i péče a v neposlední řadě náhoda. I ten nejopečovávanější pejsek se skvělým genetickým potenciálem může mít smůlu na nešťastnou náhodu a úraz.
Navíc nemusí jít ani o čistokrevné plemeno. U „voříšků“ může dojít k namíchání genů tím nejvhodnějším způsobem. Obecně každopádně platí, že menší až malá plemena většinou žijí déle.