Nedejte na reklamu – která strava je doopravdy nejzdravější?
Co je TOP potravina? Maso, rýže, těstoviny, ryby a bílé víno?
Nejrůznější módní diety a typy stravování se mění rychleji než roční období, pokud však netrpíte na alergie, odhalení optimálního jídelníčku není zase natolik složité. Dokonce nemusí jít ani o jídelníček bez chuti – určili jsme desítku významných plodin a dalších přísad, které by neměly chybět v optimálním pestrobarevném jídelníčku.
10) Zelí
V poměru ceny vůči výkonu je platí zelí za nutričního supermana. Správně připravená porce zelí nabízí bohatou zásobu vápníku, železa, vlákniny i vitamínů. Z hlediska kalorií jde přitom o vyloženě dietní pokrm – tepelně neopracované zelí vám může doplnit doporučené denní dávky kritických minerálů jenom za desítky (!) kalorií za porci.
09) Chilli papričky
Benefity nenabízí chilli zdaleka jenom pro milovníky pálivé stravy. Jejich obsah kapsaicinu, který je odpovědný za pálivost, totiž plní roli i při ochraně proti nádorovým onemocněním. Pro lidi, kteří se snaží redukovat svou hmotnost, je navíc kapsaicin užitečný díky tomu, že redukuje chuť na jídlo.
08) Vajíčka
Ačkoliv byla vajíčka po dlouhá léta označována za nezdravý pokrm, poslední roky se názor na ně obrací. Vzdor obavám ze zvyšování cholesterolu studie neukázaly, že by vajíčka měla na růst špatného cholesterolu negativní vliv. Žloutky a bílky jsou naopak bohatým zdrojem proteinů a významných živin jako cholinu a luteinu, stejně jako jde o bohatý zdroj omega-3 kyselin.
Umíte rozbít vejce? Zdroj: Topi Pigula
07) Květák
Rovněž květák je dobrou volbou zdravé a vyvážené večeře. Obsahuje velké množství vlákniny, folát, vitamíny B6, C, K a draslík. Podobně jako zelí také syrový květák to celé dovede doručit za cenu pouhých desítek kalorií, což z něj může činit ideální přísadu do omáček a nejrůznějších dalších pokrmů.
Grilovaný květák 1
06) Vepřové sádlo
Živočišné produkty – a sádlo ještě méně – nemají obvykle pověst nejzdravějšího jídelníčku. Nedávná studie však odhalila právě vepřové sádlo jako užitečný zdroj vitamínů B a minerálů. Právě vepřové sádlo si oproti jiným druhům sádla vedlo zdaleka nejlépe.
05) Dýně
Podzimní období svědčí dýním, tato plodina však zase svědčí našim organismům. Po boku mrkve jde o optimální zásobárnu betakarotenů a vitamínu A obecně. Krom toho obsahují i draslík, vlákninu, železo a vitamíny B6, C a E. Dýně může sloužit jako optimální substitut brambor v roli přílohy, bohatým zdrojem živin mohou být i sušená dýňová semínka.
proč jíst dýně 2 Zdroj: pixabay.com
04) Brokolice
Ani nepopulární brokolice není rozhodně špatnou volbou v jídelníčku. Výživové studie naznačují, že brokolice může plnit úlohu při omezování rizika vzniku rakoviny. Dále obsahují významné foláty a vitamín C – opět přitom nemusí jít o hlavní složku pokrmu, ale klidně o pouhou přísadu na závěr přidanou do omáček nebo jiných komponentů chystané večeře.
03) Špenát
Také špenát platí co do svých kvalit za překvapivě užitečnou potravinu, a to nejenom pokud máte rádi Pepka Námořníka. Obsahuje kaempferol, jenž hraje roli v ochraně proti rakovině a řadě chronických chorob. Studie dále naznačují, že cyklisté se stravou bohatou na špenát potřebovali při pokusných zátěžových testech méně kyslíku než jejich kolegové s horším stravováním.
02) Brambory
V neposlední řadě jsou překvapivě dobrým zdrojem živin také brambory – jenom musí jít o relativně dietní vařené či pečené brambory, nikoliv zrovna hranolky nebo rovnou chipsy. Vašemu tělu mohou brambory doručit draslík, vitamín B6 a C, stejně jako důležitou vlákninu. Část z těchto benefitů lze najít i v bramborové kaši, pozor je však třeba dávat na přebytek tuků. Škoda jen, že ploch, na kterých rostou brambory, je čím dál méně.
01) Čokoláda
Čokoláda byla v Americe, odkud k nám přišla, užívána jako platidlo a bylo tomu tak právem. Pokud nesáhnete po levné čokoládě, ale o té obsahující přes 70 procent kakaa, dopřejete si jak porce antioxidantů, vlákniny a dalších vitamínů, tak i jisté šance na snížení cholesterolu.
Máte chuť na čokoládu? Zdroj: Topi Pigula
Text: Ladislav Loukota