23. srpna 2016 06:00

Může parazit změnit chlapa v masochistu?

Parazit Toxoplazma gondii mění chování zvířat i lidí. Aktuálně se spekuluje i o tom, že může mít vliv i na mužské sexuální chování.

Nejprve si představme hlavního aktéra celého příběhu. Parazitický prvok Toxoplasma gondii se nachází v buňkách savců, jako jsou myši, kočky, ale i člověk. Aktuální odhady hovoří o tom, že česká populace je „toxkou“ promořena z jedné třetiny. Nákaza je extrémně nebezpečná je u těhotných žen, kde při infekci tímto prvokem hrozí narození postiženého dítěte.

Definitivním hostitelem prvoka jsou kočkovité šelmy, takže v zájmu parazita je změnit myší chování tak, aby se zvýšila šance na ulovení a parazit skončil v žaludku lovce. Myš se pod vlivem parazita chová mnohem riskantněji a vzhledem k vlastnímu přežití méně zodpovědně. Zároveň bylo dokázáno, že nákaza má vliv i na chování lidí, takže občas vlastně nemůžeme za své „úlety“, neboť nás k nim nutí nezvaný parazitický host. Podle některých pokusů na zvířatech může nákaza toxoplasmou vyvolávat sexuální vzrušení ze situací, které u nenakažených jedinců způsobují strach. Výzkum zároveň ukázal, že je rozdíl mezi tím, jak sex vnímáme (očekávání, představy) a jak jej nakonec skutečně realizujeme. Je mezi tím zhruba stejný rozdíl, jako když někomu vyhrožujeme zabitím, ale nakonec to skončí hádkou bez fyzického kontaktu či s maximálně několika pohlavky. Zatímco v prvém případě má nákaza měřitelný vliv, v případě druhém je vliv menší.

V České republice proběhl projekt zaměřený na sexuální chování, jehož se zúčastnilo na 6 000 respondentů. „Dotazníková akce ukázala, že nakažení muži sice více preferují některé exotičtější formy sexu, včetně těch masochistických, v reálu však provozují spíše konvenční sexuální praktiky. Jako nejsilnější protiargument se ovšem jeví skutečnost, že to zda muž je či naopak není nakažen toxoplazmou, vysvětluje jen velmi malé procento rozdílů ve sklonech k masochismu mezi českými muži. Efekt nákazy je tedy spíše slabý. Zdá se, že parazit, stejně jako třeba tvůrci filmových hororů, pouze dokázal chytře využít toho, že v savčím mozku spolu sousedí nervové okruhy aktivované strachem a sexem a že silnější vzruchy se mohou z těch prvních do těch druhých přelévat. A také toho, že savci vnímají vlastní sexuální vzrušení jako cosi příjemného a to i za situace, kdy nedokážou rozpoznat, co toto vzrušení způsobilo,“ píše populárně naučný server osel.cz

Samotná studie vyšla pod názvem The Relation of Toxoplasma Infection and Sexual Attraction to Fear, Danger, Pain, and Submissiveness v odborném časopise Evolutionary Psychology a na svědomí ji mají dva čeští vědci, Jaroslav Flegr a Radim Kuba. Ve své práci píší: „Vzorce chování, včetně těch sexuálního, jsou obvykle chápány jako biologické adaptace dokládající zdatnost jejich nosičů. Mnoho parazitů, tzv manipulátoři, jsou známy schopností vyvolat změny v chování svých hostitelů ke zvýšení jejich vlastní zdatnost.“

Faktem je, že nakažení lidští jedinci vykazovali mírné změny v sexuálním chování, což je způsobené změnou množství některých chemických substanci (např. dopaminu, který funguje jako neuropřenášeč) v mozku. Dlouhodobý výzkum profesora Flegra ukazuje jak obrovské množství nejrůznějších dopadů může mít nákaza pramenící z tak populárního „koníčka“ jako je chovatelství koček. Není náhodou, že mezi milovníky koček je nakažený jedinců prokazatelně více než u ostatní populace.

Text: Topi Pigula

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom