Prezident Zeman nemůže naplno pracovat. Jak byl zhodnocen jeho zdravotní stav?
Prezident České republiky Miloš Zeman také poskytl telefonický rozhovor rádiu Frekvence 1.
Zdravotní stav Miloše Zemana nadále vyžaduje hospitalizaci a hlava státu se nemůže naplno věnovat své práci. K tomuto závěru došlo lékařské konzilium, podle něhož další vývoj zdravotního stavu prezidenta Zemana závisí i na ochotě pacienta s lékaři aktivně spolupracovat.
Vedoucí konzilia Tomáš Zima označil za příčinu poslední hospitalizace prezidenta Zemana, která trvá od 10. října 2021, závažnou dekompenzaci chronického onemocnění, které vedlo k celkovému zhoršení jeho zdravotního stavu. Prezident je hospitalizován v pražské Ústřední vojenské nemocnici.
Konzilium prezidenta vyšetřilo a shodlo se, že „charakter i manifestace základního onemocnění jsou jistě velmi závažné, upřesňování prognózy bude záviset na vývoji onemocnění, které je samo obtížně léčebně ovlivnitelné”. Zima také dodal, že vše závisí i na aktivní spolupráci prezidenta. Konzilium neuvedlo, jakým onemocněním prezident konkrétně trpí, dosud se však spekulovalo o jaterní encefalopatii.
První slova z nemocnice
Jen několik desítek minut před zveřejněním závěrů konzilia prezident Zeman poprvé po dlouhých týdnech veřejně vystoupil, když poskytl telefonický rozhovor rádiu Frekvence 1. V něm uvedl, že se cítí „naprosto normálně“, přiznal ale také, že když ho do nemocnice přivezli, „tak to nevypadalo dobře“. O zlepšujícím se zdravotním stavu prezidenta svědčí fakt, že byl 4. listopadu přeložen na standardní pokoj.
V rozhovoru Zeman vůbec poprvé komentoval výsledky parlamentních voleb z 8. a 9. října 2021. Především potvrdil, že premiérem jmenuje Petra Fialu z ODS. „Andrej Babiš, se kterým jsem mluvil, nemá zájem stát se premiérem. Nikdo s ním nechce jednat,” uvedl Zeman. Zmínil se také o neúspěchu Pirátů a za svůj nejoblíbenější volební program označil program ODS.