Bude z Maďarska diktatura? Premiér Orbán poslal do 140 velkých firem armádu
Evropské země bojují s novým koronavirem opatřeními, která se sobě víceméně podobají. Uzavírání hranic, omezení volného pohybu obyvatel, karanténa… Maďarsko se ale vymyká. S odvoláním na nutnost boje s pandemií chce tamní premiér Viktor Orbán vládnout po neomezenou dobu jen pomocí dekretů. A do 140 klíčových podniků poslal vojáky.
Jak napsal slovenský deník SME, v minulých dnech napochodovali do desítek strategických firem a institucí v Maďarsku vojáci. Ministerstvo obrany také na svých stránkách zveřejnilo seznam desítek klíčových firem, v nichž postupně přebírá kontrolu akční skupina vedená právě rezortem obrany.
Je mezi nimi například petrochemický koncern MOL Magyar Olaj provozující síť čerpacích stanic MOL, jaderná elektrárna Paks (MVM Paksi Atomerőmű), Maďarská národní banka (Magyar Nemzeti Bank), síť supermarketů Auchan (Auchan Magyarország) nebo železniční dopravce MÁV.
Viktor Orbán - parlament
S odvoláním na maďarskou tiskovou agenturu MTI deník SME uvedl, že v čele této akční skupiny stojí ministr obrany Tibor Benkő a jeho úkolem je „zabezpečit fungování strategických firem v oblasti energetiky, dopravy, farmaceutického průmyslu a dalších oblastech“. Podobných akčních skupin je teď v Maďarsku deset, jejich vytvoření oznámil premiér Viktor Orbán (Fidesz-MPS) v polovině března.
Maďarsko bez parlamentu?
Viktor Orbán kromě toho požádal o zrušení povinnosti nechat si jím vydané dekrety do 15 dnů posvětit poslanci. Dekrety vydávané na základě nouzového stavu vyhlášeného 11. března by tak platily neomezeně a parlament by ztratil svou funkci.
Opoziční poslanci návrh vládní strany Fidesz v pondělí 23. března odmítli projednat ve zrychleném řízení. Orbán, jenž stojí v čele Maďarska od roku 2010 (v letech 1998–2002 byl navíc premiérem), si ale příští týden nejspíš z parlamentu souhlas odnese – Fidesz se zde totiž opírá o pohodlnou dvoutřetinovou většinu.
Kritiku opozice i některých maďarských médií vyvolal také návrh na přísné tresty za šíření dezinformací o koronaviru. Považují ho totiž za skrytý nástroj k omezení svobody slova.
(mih)