Lidstvu dochází písek – je to krize, varuje OSN
Závislost lidstva na písku je neuvěřitelná – jde o druhý nejvyužívanější zdroj, který konzumujeme, hned po vodě. A zdá se, že písek se brzy stane nedostatkovým zbožím.
Písek se používá jako klíčová část všeho, na čem naše civilizace stojí – do cementu, asfaltu, skla. Je to s ním skoro jako se solí ve slavné pohádce. Zdá se, že nemá žádnou cenu, že je ho všude dost a dost. A jeho vzácnost a nenahraditelnost nám dojde, až nám bude chybět. A to se právě děje…
Písek je naše droga
Lidstvo spotřebuje každým rokem 50 miliard tun písku, to vychází na 18 kilo na člověka a den. Naše spotřeba písku je ale podle nové květnové zprávy OSN jednou z největším výzev udržitelnosti ve 21. století. Vznikla ve spolupráci ekonomů, geologů i ekologů a doporučuje, aby lidstvo začalo pískem šetřit, jinak riskuje obrovské environmentální dopady. A také, aby se začal pohyb písku světem lépe sledovat, doposud nikdo tuto nenahraditelnou komoditu pořádně nemonitoruje.
Sahara - marocké pouštní duny Zdroj: Topi Pigula
Tato zpráva je vůbec první takovou, jaká vznikla. Jejím hlavním autorem je Pascal Peduzi ze Švýcarska. Ke studiu písku ho dostal zážitek z dovolené na Jamajce. Místní mu vyprávěli, že jednoho dne na jejich pláže najely desítky nákladních vozů a pláž vymazali ze světa – všechen kvalitní písek zkrátka vytěžili. Pokud se někdo pokoušel tomu zabránit, tak mu bylo vyhrožováno zabitím. „Byl jsem v šoku – lidé jsou schopní zabíjet kvůli obyčejnému písku? A tak jsem se rozhodl tento fenomén pořádně prostudovat,“ říká Peduzzi.
Podle jeho zprávy poptávka po písku prudce roste. Týká se to zejména Afriky a Asie, kde se rychle buduje infrastruktura, když se místní země pokoušejí dohnat západní svět. Roku 2060 dosáhne množství vytěženého písku 82 miliard tun ročně.
Písku je přece dost!
Problém je v tom, že písku je sice na Zemi opravdu dost a dost, v podstatě plné pouště. Jenže pouštní písek je pro průmysl v podstatě nepoužitelný, protože je příliš jemný. Naopak pro stavební průmysl je ideální písek z pláží, který vznikl z malých ulit a skořápek mořských živočichů.
A těžba písku v těchto místech ničí tamní už tak ohrožené ekosystémy, poškozuje stabilitu ostrovů a činí je zranitelnějšími stoupající hladině oceánů. Stoupající ceny písku jsou pak příležitostí pro dobrodruhy i korporace, aby se pokoušeli těžit kdekoliv bez ohledu na to, jaké budou místní dopady této činnosti. Protože investoři jsou většinou cizinci, environmentální ani sociální dopady v místě těžby je nezajímají.
Zpráva varuje, že rychle přibývá nelegální těžba písku, která je zcela bezohledná a poškozuje nevratně zejména ostrovní ekosystémy, které jsou na písku závislé. I když se nám může písek zdát jako pro přírodu nevyužitelný, ve skutečnosti je to místo, kde žije spousta klíčových mikroorganismů, zvířata do něj kladou vejce a vlastně tedy tvoří jeden ze základů funkčnosti přírodních společenstev. Text: Martin Kolář