Líbání s jazykem: Nebezpečný pozůstatek evoluce?
Líbání patří mezi naše velmi oblíbené činnosti. Někdo ho má spojené se sexem, pro někoho se jedná spíše o čistě romantický akt. Jak a proč se však líbání vyvinulo?
Dělá to každý, a kdo říká, že ne, dělá to dodnes. Až takhle rozšířené líbání s jazykem bezesporu je, ačkoli se může z určitého úhlu pohledu zdát nechutné. Copak si stejně ochotně vyměňujeme prostředky dentální hygieny? Přesto mu většina z nás bez obav holduje. Jedna studie kupříkladu varuje, že během této činnosti si lidé v průběhu pouhých deseti sekund vymění až 80 milionů bakterií. Je to však problém? Měli bychom se mít na pozoru? A proč to vůbec děláme?
Líbání a evoluce
Odpověď je zase jednou v evoluci. Během líbání se totiž rozjíždí hormonální koktejl, který zahrnuje uvolnění endorfinů (pro pocity potěšení), dopaminu (vnímání odměny), testosteronu (v případě žen zvyšují libido) a v některých případech i oxytocinu, hormonu lásky (když je polibek obzvlášť povedený).
Evoluční psycholožka Sarah Johns z Univerzity v Kentu navíc zmiňuje zásadní důležitost líbání při hledání kompatibilního partnera. Možnost „ochutnat“ potenciálního partnera nám totiž dá informaci, zdali má protějšek dostatečně odlišný imunitní systém, což je vhodné pro budoucí možnost reprodukce. Biochemické složení partnerů se rozhodně nevyplácí podceňovat a příroda se nám snaží dát signály, jak ideální protějšek poznat.
Nebezpečí jazyka?
Naše rty jsou přitom (společně s konečky prstů) místem s největším počtem receptorů, takže kontakt rtů nám poskytne obrovské množství informací. Koneckonců i zvířata se poznávají podle čichu, a jelikož člověk nemá čich zrovna dvakrát vyspělý, chuť a citlivé rty ho v tomto ohledu dokážou nahradit. A pokud vás stále děsí těch zmíněných 80 milionů bakterií, nemusíte se bát; naprostá většina z nich je zcela neškodná, takže o nebezpečnou aktivitu se rozhodně nejedná.
Zároveň vás možná nepřekvapí, že v tomto ohledu jsou aktivnější ženy, pro něž je líbání předcházející sexuálnímu styku důležitější než pro muže. Ti naopak častěji iniciují líbání s jazykem, jež bývá spojeno se samotným sexuálním stykem. To alespoň vyplývá ze studie z roku 2007, do níž byla zahrnuta více než tisícovka studentů. A dává to smysl i z výše zmíněných evolučních pohledů – ženy prostě potřebují partnera důkladněji prozkoumat, než se rozhodnou pokročit dál; pro muže je naopak typická snaha rozsévat svou genetickou informaci co nejvíce, takže se s líbáním tolik nezatěžují. Inu, zase jednou nás evoluce doběhla…
Text: MS