7. prosince 2024 07:00

Čím krásnější, tím hloupější? Nový výzkum odhalil, jak ženy omylem podkopávají samy sebe

Používání zkrášlujících filtrů na fotografie, které umisťujeme na seznamky, se nemusí někdy vyplatit. A nejde jen o případný pocit zklamání, že dotyčný nebo dotyčná ve skutečnosti vypadá jinak než na fotkách. Krása totiž zejména u žen očividně není zadarmo.

Takzvané beauty filtry jsou dnes běžným, rozšířeným fenoménem. Zatímco dříve bylo k podobným úpravám třeba, aby umělec strávil minimálně několik hodin u počítačových programů na editaci fotografií, dnes zvládnou odstranit nedokonalosti, vyhladit vrásky, rozjasnit pleť i vylepšit make-up chytré telefony, a to během několika vteřin. Zkrášlené portréty proto nejenže v současnosti převládají na sociálních sítích, ale objevují se už téměř všude. Včetně seznamek. Nová studie ovšem odhalila, že zrovna tam to nemusí být ku prospěchu věci.

Hezčí, ale hloupější

Prozkoumat, jak uživatelé seznamek fotografie s filtrem vnímají, se rozhodli španělští psychologové.  Vědci zapojili do výzkumu více než 2 700 lidí, kteří hodnotili fotografie 462 osob, a to jak původní, tak upravené verze. Ve většině případů (96,1 %) sice hodnotili účastníci upravené snímky jako atraktivnější a důvěryhodnější, a to bez ohledu na pohlaví, věk nebo rasu… ale pozor, má to háček.

Muži měli totiž velice často tendenci u žen zkrášlených filtrem snížit hodnocení inteligence. „Přestože obrázky žen obdržely vyšší skóre atraktivity než obrázky mužů, a to od obou pohlaví, skóre vnímané inteligence bylo nižší, a to dokonce i před zkrášlením. Po něm ještě více,“ píší autoři v závěrech studie. „Tyto poznatky naznačují existující genderové předsudky.“ Zatímco tak filtry zvyšují vnímanou krásu, u žen vyloženě negativně ovlivňují hodnocení schopností.

Čtěte také: Miss umělá inteligence zná první vítězku v historii. Podívejte se na nejkrásnější AI modelky

Problémy se sebevědomím

Že budou muži ženu po použití filtru vnímat jako hloupější, může být pro ty, kterým záleží na mužském hodnocení jejich inteligence, asi problém. Daleko horší problémy si ale zkrášlujícími filtry způsobují ženy samy. Jak totiž ukázaly výzkumy, časté používání filtrů – běžné u 90 % žen ve věku 18–30 let – může přispívat k nízkému sebevědomí, úzkosti a tlaku na splňování nereálných standardů krásy.

Zdroj:  Royal Society Open Science, Psychology Today, TRT World.

Video, které jste mohli minout: Melania Trumpová zraje do krásy, rozplývá se módní návrhář. Popsal její minimalistický styl

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom