Konec konspirací: Nový koronavirus nebyl záměrně vytvořen v laboratoři
Nový koronavirus SARS-CoV-2, který se na konci roku 2019 objevil v čínském Wu-chanu a poté způsobil celosvětovou pandemii onemocnění COVID-19, je přírodního původu. Potvrdila to vědecká studie uveřejněná v časopise Nature. Konspirační teorie o tom, že koronavirus unikl z tajných laboratoří čínské vlády nebo že byl záměrně vypuštěn americkou vládou, tak berou za své.
Analýza veřejně dostupných dat genomových sekvencí koronaviru SARS-CoV-2 a příbuzných virů nepřinesla žádné důkazy o tom, že by byl nový koronavirus vytvořen v laboratoři nebo jinak upravován. „Srovnáním dostupných dat genomových sekvencí pro známé koronavirové řetězce jsme schopni s jistotou určit, že SARS-CoV-2 vznikl přirozenými procesy,“ uvedl Kristian G. Andersen, docent imunologie a mikrobiologie působící na americkém výzkumném institutu Scripps Research v kalifornské La Jolle.
Jak vznikl SARS-CoV-2?
I když ale přijmeme tezi o přírodním původu, stále ještě nevíme, jak nový koronavirus vznikl. Koronavirů existují stovky, nový koronavirus je ale posledním v řadě pouhých sedmi koronavirů, které infikují lidi. Podle biologa Stanislava Mihulky z Jihočeské univerzity jsou SARS-CoV, MERS-CoV a SARS-CoV-2 „ženci“, kteří dovedou vyvolat závažné onemocnění a ohrožují nás svou smrtností.
„Naproti tomu koronaviry HKU1, NL63, OC43 a 229E způsobují méně nebezpečné až neškodné infekce dýchacích cest a některé jste klidně mohli dostat i u nás. Jsou zodpovědné za asi 10–15 procent nachlazení a rýmy po celém světě, především v zimě. Všechny tyto viry jsou navzájem příbuzné a mají velmi podobné sekvence RNA. To jasně ukazuje, že ani jeden z nich nepřiletěl z vesmíru,“ napsal Mihulka na serveru Osel.cz.
koronavirus - koncept
Andersenův tým ve své práci navrhl tři možné scénáře vzniku koronaviru SARS-CoV-2. Prvním z nich je působení přírodního výběru ve zvířecím hostiteli ještě před přenosem na člověka. K přenosu by mohlo dojít na tržišti ve Wu-chanu, kde se obchoduje se zvířaty a k němuž se vázaly některé prvotní nákazy. Sekvence SARS-CoV-2 se podobá té, kterou vědci objevili u netopýra vrápence prostředního (Rhinolophus affinis), ale také u luskouna ostrovního (Manis javanica).
A zase ta laboratoř
Další možností je, že se SARS-CoV-2 do své nynější podoby vyvinul až v těle člověka poté, co proběhl přenos ze zvířete. Šířením mezi lidmi pak mohl koronavirus dále mutovat. Třetí a nejméně pravděpodobnou možností je, že SARS-CoV-2 skutečně unikl z nějaké laboratoře, kde však vznikl nešťastnou náhodou při práci s laboratorními kulturami virů, a pak nějakým způsobem z laboratoře unikl. „Podobné případy samovolného evolučního vývoje v laboratoři se u virů vzácně stávají, ale v tomto případě nejspíš ne,“ uvádí biolog Mihulka.
Pravdou je, že ve Wu-chanu skutečně od roku 2017 existuje laboratoř, která zkoumá nebezpečné patogeny včetně koronavirů přenosných na člověka. Na druhou stranu stopa vedoucí k tržišti i této laboratoři může být lichá – čínské úřady se při hledání „pacienta nula“ dostaly až k 55letému muži, který prokazatelně onemocněl už 17. listopadu 2019.
Nový koronavirus se poté rozšířil v provincii Chu-pej, jejímž střediskem je právě Wu-chan. V současné době už nemoc COVID-19, kterou způsobuje, dosáhla stadia pandemie.
(mih)