Kdo drží "klíče k internetu"? Sedm lidí, kteří jsou mocnější než prezidenti i králové. Jeden je Čech
Internet má nás všechny pevně ve svých chapadlech. Můžeme s tím polemizovat, ale slovy Járy Cimrmana, to je tak všechno, co s tím můžeme dělat.
Říjnový výzkum americké agentury GRAMNER ukázal, že na 2/3 všech společností je závislých ve svém podnikání na intenetu.
Týká se to všech oblastí lidské činnosti, výjimkou jsou vlastně jen některé země třetího světa. Představa, že by internet přestal zničeho nic fungovat, tedy musí být noční můrou nejen pro teenagery závislé na Facebooku, ale i pro mocné tohoto světa.
Restart internetu
V případě, že by celý internet „spadl“, anebo se mu přihodila jiná kritická chyba, existuje v něm zabudovaný mechanismus, který by měl tento problém vyřešit. Existuje totiž sedm vládců internetu, kteří k němu mají klíč – a mohou ho tedy v případě krize vypnout a pak zase restartovat.
Zní to sice jako komická konspirační teorie nebo další díl Harryho Pottera, ale jde o zcela reálný spolek sedmi lidí, kteří mají tu největší moc nad internetem – a jak naznačují mnozí, i nad světem. Kdo jsou tito muži a v čem jejich moc spočívá?
Šest písmen, které jsou základ bezpečnosti webu
Systém doménových jmen (DNS) je základním stavebním kamenem pro bezproblémové fungování internetu. Technologie DNSSEC dokáže tento systém chránit před napadením a zfalšováním záznamů uložených v DNS. Bezpečnostní technologie DNSSEC zkrátka brání před zneužitím informací uložených v DNS. Kvůli podvržení těchto informací uložených v tomto systému hrozí návštěvníkům internetových stránek a uživatelům internetových služeb například odcizení hesel a čísel kreditních karet, odposlouchávání a zneužívání internetové komunikace, šíření nepravdivých informací nebo získávání jiných citlivých údajů o uživatelích internetu.
Tajní držitelé "klíčů k internetu"?
Pokud by se něco pokazilo, stalo by se tohle: V případě takové internetové apokalypsy by se muselo nejméně pět ze sedmi majitelů oněch klíčů shromáždit osobně na jednom místě v USA: na každé kartě je uvedena část kódu, který je schopný celý proces zase znovu nastartovat.
A kdo je těch „sedm mocných“? Podle BBC nejsou jejich jména nikde uvedena, ale ví se, z jakých zemí pocházejí. Jsou to Velká Británie, USA, Burkina Faso, Trinidad a Tobago, Kanada, Čína a – Česká republika! Jména těchto osob nejsou veřejně známá, právě proto, jak důležitá je jejich role.
Proč právě Česká republika?
Česká republika patřila od počátku vzniku tohoto systému mezi jeho hlavní propagátory a inovátory. V roce 2013 vláda ČR přijala usnesení, podle kterého od 1. 7. 2015 musí orgány veřejné správy zabezpečit všechny jimi držené domény technologií DNSSEC. Tím se Česká republika stala pravděpodobně první zemí na světě, která se rozhodla pro povinné zabezpečení všech domén veřejné správy.
Text: MK