Kdo byl nejhorší prezident Spojených států?
Sexuální loudil, zlodějíček, sprosťák – tak viděli svého prezidenta agenti Tajné služby…
Většina západního světa byla zaskočena raketovým vzestupem Donalda Trumpa v jeho prezidentském tažení i jeho následným vítězstvím ve volbách. To ale ukazuje spíše evropské nepochopení americké politiky – USA mají celou řadu politiků, kteří se zcela vymykají evropské politické kultuře…
Asi nejvýraznějším v tom byl prezident Lyndon Johnson. Stal se vládcem Spojených států bez účasti ve volbách – jako jediný muž v dějinách na palubě letadla. Došlo k tomu 22. listopadu 1963, po zavraždění prezidenta Kennedyho; mj. Kennedyho žena Jacqueline zbytek života věřila, že jejího manžela nechal zastřelit právě Johnson… Přestože již jeho začátek ve funkci byl kontroverzní, přesto roku 1964 klasické prezidentské volby vyhrál a ve funkci pak vydržel až do roku 1969.
Řada jeho politických kroků byla hodnocena dost negativně, ale to není nic proti tomu, co vyplynulo ze vzpomínek agentů Secret Service, kteří ho střežili – a znali tedy jeho soukromý život. Pochopitelně nejsou zcela důvěryhodné, ale zase: kdo už je více spolehliví než muži, kteří se živí tím, že nastavují svoje tělo střelám atentátníků? Vzpomínky na Johnsonovo prezidentování z pohledu tajné služby shrnul ex-agent William F. Cuff v knize „V prezidentově tajné službě“, která vyšla i česky…
Prezident – čuňák
Pokud znáte seriál Dům z karet, asi vás nepřekvapí, že právě Lyndon Johnson byl největší inspirací pro postavu Franka Underwooda. Proč? Pokud si vybavujete slavnou scénu s močením na otcův hrob, tak Johnson provedl něco podobného. Při jednom setkání s novináři se neváhal vymočit přímo před nimi, aniž by se nějak snažil zahalit… Po Bílém domě se rád procházel nahý a nešetřil extrémně vulgárními výrazy – ovšem vždy jen mimo dohled veřejnosti.
Johnson byl obrovský sukničkář – za dobu svého pobytu v Bílém domě svedl nespočetné množství sekretářek, stážistek a dalších zaměstnankyň Bílého domu. Užíval si s nimi jak v Bílém domě, tak u nich doma. Jednou byl svou manželkou přistižen s milenkou rovnou v Oválné pracovně.
Amerika na tom ovšem vydělala. Johnson se své ženy obával; sice ji podváděl prakticky pořád, ale stejně se to před ní snažil skrývat. Aby mu to šlo lépe, nechal provést jednu z nejvýraznějších stavebních úprav Bílého domu: pod záminkou zvýšení bezpečnosti prezidentského síla nechal v celém komplexu nainstalovat bezpečnostní zařízení. Jenže nejvíc se těchto tlačítek používalo k tomu, aby tajná služba varovala prezidenta s milenkou, že se blíží paní Johnsonová…
Vtipy
Český prezident Zeman se proslavil nepříliš kladným vztahem k novinářům – k nimž se chová se zcela specifickým humorem. Jako příklad uveďme to, když vyděsil reportérku Primy „aligátořím útokem“. Proti Johnsonovi jsou ale jeho vtipy poněkud bezzubé.
Jako příklad uveďme historku, kdy vezl hosty na svém ranči k řece Pedernales. Prezident řídil a jak se blížil k břehu, stále nezpomaloval. Vyděšení hosté se ještě více zděsili, když opravdu vozem vjel přímo do proudu řeky – pochopitelně se báli, že se utopí. „Vtipný“ prezident teprve v ten moment ukázal, že jeho automobil má speciální obojživelnou úpravu a je tedy schopen plout po hladině…
Šetřit se musí. Ale na správných místech
Mezi nejvychvalovanější Johnsonovy činy patří jednak ukončení války ve Vietnamu, jehož dosáhla právě jeho administrativa (on sám se ho nedožil, zemřel pár dní před dosažením příměří) a pak také snížení dluhu USA z 50 na 40 procent.
Na sobě a svých přátelích ale podle tajné služby prezident tolik nešetřil. Agenti tvrdili, že rozkradl jejich rozpočet: místo zbraní pro ochranku nechal pořídit drahé lovecké zbraně pro své nejlepší kamarády… Některé prameny také tvrdí, že v průběhu své vlády z Bílého domu odvezl hromady nábytku na své osobní sídlo – a nikdy ho již zpět nevrátil…
Text: RD