Jediný neočkovaný turista ohrozil smrtící nemocí celý národ
Kostariku poprvé za pět let nově zasáhla nemoc, která může zabíjet. Spalničky do země donesl a rozšířil neočkovaný francouzský chlapec, který sem přiletěl s rodiči na dovolenou.
Francouzský bacilonosič
Malý pětiletý Francouz do země přiletěl 18. února, informovalo kostarické Ministerstvo zdravotnictví. Poté, co se u něj projevily symptomy spalniček, byl hospitalizován v nemocnici Monseñor Sanabria Hospital v Puntarenas. Musel zůstat ve výjimečně přísné izolaci, protože další testy u něj tuto smrtící nemoc potvrdily. Místní úřady se mezitím snaží zjistit, s kým byla rodina chlapce v kontaktu, včetně spolucestujících z letadla.
Naposledy se tato choroba v Kostarice objevila roku 2014; také tehdy ji do země přinesli turisté. Poslední případ, který vznikl přímo v zemi, se datuje až do roku 2006.
Jste očkování? Zdroj: pixabay.com
Proč se bát spalniček
Spalničky jsou velmi nebezpečné onemocnění, zejména v chudších zemích s horší kvalitou zdravotnictví mohou působit obrovské problémy a připravit o život velké množství lidí. Například na Madagaskaru na ně zemřelo za půl roku přes 900 lidí. Toto onemocnění se šíří kapénkami a je vysoce nakažlivé. Inkubační doba spalniček, tedy čas od vniknutí původce nákazy do organismu po první příznaky, je sedm až 21 dní. Při léčbě je ze zákona povinná hospitalizace na infekčním oddělení a izolace po dobu sedmi dnů od objevení vyrážky.
Projevy spalniček jsou horečka, kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek. V ústech a na sliznici tváří mohou být bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý až pátý den se objevuje sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny.
Kostarika má zdravotnický systém kvalitní, funguje tu také robustní očkovací program; roku 2017 zde bylo očkováno přes 96 procent populace jednou dávkou vakcíny, druhou dávku dostalo 93 procent obyvatel.
Ohrožení zvenku
“Naše země má obecně velmi dobré pokrytí očkováním, ale přesto je důležité, aby rodiče pečlivě kontrolovali, jestli jsou jejich děti očkované – jen tak se dá předcházet komplikacím,” uvedlo Ministerstvo zdravotnictví Kostariky. Zatím není jasné, proč chlapec očkování nepodstoupil, ale je důležité zdůraznit, že ne každý člověk může být očkován – především ze zdravotních důvodů; mohou mít totiž problémy s imunitním systémem. Problém se spalničkami zažívá v poslední době také Evropa, kde vzniká především kvůli nízké míře proočkování – je-li očkováno méně lidí, přestává pak fungovat takzvaná kolektivní imunita. Roku 2018 se v Evropě objevilo 82 596 nových případů spalniček, což je trojnásobné množství oproti roku 2017.
Případ z Kostariky ukazuje na to, jaké riziko mohou představovat neočkovaní turisté, kteří se dostávají do míst, kde už si lidé mysleli, že se spalničky v podstatě vymýtili, nebo do míst, kde je nižší kvalita lékařské péče. A zároveň svou negativní roli sehrává Facebook s antiočkovací hysterií. Text: MK