Japonská společnost plánuje vytvořit umělý meteorický déšť
Princip umělého meteoritu je jednoduchý. Vystřelit do vesmíru peletky a nechat je shořet v atmosféře.
V loňském roce japonská společnost Astro Live Experience (ALE) oznámila, že by chtěla vytvořit první umělý, tedy lidmi spuštěný meteorický déšť. Nyní přišli s konkrétním časovým plánem: oznámili v japonském tisku, že to plánují již v roce 2019. Společnost nazvala akci "Shooting Star Challenge"; ráda by, aby umělé meteory byly vidět na obloze nad Setouchi v prefektuře Hirošima.
ALE plánuje na příští rok postavit zkušební mikrosatelit o velikosti asi 60 centimetrů, který by měl být schopný pojmout do sebe asi 300 až 400 drobných peletek, ten by také už v roce 2018 ráda dopravila na oběžnou dráhu. Ceny transportu takových drobných družic jdou v současné době rychle dolů, zejména díky soukromým společnostem a Indii – ve vzájemné spolupráci jsou schopné takových přístrojů vynést na oblohu desítky současně. Satelit bude umístěn na zvláštní polární oběžné dráze nazývané sluneční synchronní oběžná dráha, která umožní družici procházet přes určité místo ve stejnou dobu každý den.
Satelit bude na nízké oběžné dráze (tedy asi 500 kilometrů nad mořem) a bude vystřelovat pelety při průletu nad Austrálií. Falešnému meteoru bude trvat asi 15 minut, než se dostane do výšky 60 kilometrů a začne hořet.
Nebe nad Austrálií
Chemie barvy meteoritů
Každá peleta bude asi pět až deset vteřin žhnout a bude tedy viditelná až na vzdálenost přes 200 kilometrů. Každá „padající hvězda“ bude téměř stejně jasná jako Sirius, přičemž tým zkoumá možnost mít více barev – pokud by se správně zvolilo chemické složení peletek, mohla by jejich stopa být zelená, červená nebo třeba modrá. Protože lidé budou dopředu vědět, kdy k průletu „meteoru“ dojde, bude to ideální i pro milovníky fotografování. Místo bylo vybráno pro vysokou míru jasné oblohy, nicméně pomohla také jeho popularita a zalidněnost – autoři projektu chtěli, aby si tento zážitek mohlo dovolit spatřit na vlastní oči co nejvíce lidí.
Hvězdy místo smartphonů
"V dnešní době se lidé obvykle dívají na své smartphony. Já ale chci, aby se lidé znovu dívali na oblohu," popsala poněkud naivně Lena Okajimo, astronomka a generální ředitelka ALE. Je totiž prakticky jisté, že lidé budou i umělé hvězdy hlavně natáčet na mobily a samotný zážitek tak uvidí přes filtr kamery mobilu.
Společnost ALE je podporována výzkumníky na univerzitě Tohoku a Tokyo Metropolitan University, které jsou zodpovědné za vývoj a výrobu satelitů určených pro oběžnou dráhu, mají tedy dostatek zkušeností. Je postaráno také o finanční krytí – partnery projektu se staly supermarkety Family Mart a aerolinky Japan Airlines. Pokud roku 2019 tento nápad uspěje, mohl by se, naznačují japonská média, stát umělý (a umělecký k tomu) meteorický déšť součástí slavnostního zahájení olympijských her v Tokiu v roce 2020.
Text: MK