Elitní irácké jednotky Saddáma Husajna nosily helmy Dartha Vadera
Když jednotky spojenecké aliance vtrhly v roce 2003 do Iráku, aby svrhly tamního diktátora Saddáma Husajna, narazili na armádu oblečenou jako vojáci ze Star Wars.
Husajn, Star Wars a psychologická válka
Velitelé nevěřili svým uším. Když se předsunuté americké jednotky, které jako první pronikaly do iráckých pozic, ozývaly do vysílaček, jejich hlášení byla velmi podivná. Informace jako „Stojí proti nám jediové ze Star Wars,“ „Právě jsem dostal Dartha Vadera“ nebo „Střílí po mě Anakin!“ vedly důstojníky zprvu k tomu, že si z nich jejich podřízení dělají legraci, ti obezřetnější se obávali, že jednotky mohou být vystavené útoku nějakými chemikáliemi působícími na vnímání.
Odstavené letouny F-15E během operace Pouštní štít
Ale když se objevily první vizuální záběry z bojiště, ukázalo se, že pravda je ještě mnohem bizarnější. Řada iráckých vojáků, zejména těch bojujících nejzuřivěji a o ta nejdůležitější strategická místa, totiž měla opravdu na hlavách přilby, které vypadaly zcela jako pokrývka Dartha Vadera, hlavního (a později napraveného) záporáka filmové série Star Wars.
Darth Vader na bojišti
Matně černá barva, výrazné nadočnicové oblouky připomínající oči hmyzu i delší část chránící krk – nebylo na pochybách, někdo opravdu vyzbrojil vlastní jednotky výzbrojí připomínající nejslavnější filmovou ságu. Proč? To se ukázalo až poté, co Irák padl. Tehdy zajatí velitelé iráckých jednotek prozradili, že helmy opravdu přilbu Dartha Vadera připomínaly úmyslně.
Autorem myšlenky nebyl nikdo jiný než syn Sadáma Husajna, Udaj, který také těmto elitním fanatickým jednotkám osobně velel. Tento muž, mnohými pokládaný za možného dědice říše, byl totiž od mala oddaným fanouškem Star Wars. A protože měl nad těmito jednotkami absolutní, nikým nekontrolovanou moc, jako poctu filmu nechal vyrobit sérii helem, které připomínaly padlého Jedie Anakina Skywalkera, tedy Dartha Vadera.
Dva opuštěné irácké tanky ve městě Kuvajt 26. února 1991
Dostala je část jednotek zvaných Fedayeem Saddam neboli Saddámovi muži oběti. Šlo o nepravidelné jednotky, které nebyly součástí regulérní armády, neměly výcvik s těžkými zbraněmi a byly používané hlavně pro různé záškodnické operace za frontovými liniemi. Nejvíce byly vidět, až když bylo Saddámovu režimu nejhůř, tedy například při bojích o Prezidentský palác.
Povídalo se o nic sice všelicos, mezi Iráčany měli pověst těch nejlepších a morálně nejvyspělejších vojáků, když ale došlo na střílení, ukázalo se nakonec, že kvalitu výcviku nahrazují fanatismem. Vlastně fungovali spíše jako vrahové a zabijáci než jako normální vojáci – vraždili a týrali politické i náboženské oponenty Saddámova režimu, když došlo na boj proti stejně silnému nepříteli, neměli už co nabídnout – a nepomohly jim v tom ani nesmyslné jediovské helmy.
Paradox na druhou
Zdá se vám to absurdní? Ve skutečnosti je to ještě horší! Když George Lucas zadával designérům, aby vymysleli, jak má vypadat Darth Vader, temný pán Sithů, inspirovali se Ralph McQuarie a Brian Muir v japonské kultuře. Vaderovo brnění a zejména helma přímo vycházejí ze samurajské zbroje.
Přímým vzorem pro slavnou černou helmu byla zbroj slavného samurajského vůdce Data Masamuneho – designéři ji prakticky okopírovali a vynechali jen slavný srpkovitý ornament nazývaný maedate. Původní helma je přitom zcela úmyslně přehnaná, s bizarními rysy – historici ji řadí do stylu Kawari kabuto neboli podivně tvarovaných helmic. Byly vyrobené tak, aby se díky jejich vzhledu dal jednoznačně identifikovat jejich nositel – což ve Star Was funguje už víc než 40 let.