12. února 2020 13:38

Vědci dělají z medúz robotické hybridy, kteří se hýbají až třikrát rychleji

Ve světových oceánech naší planety byste těžko hledali efektivnější plavce, než jsou medúzy. Jejich těla tvořená z 99 procent vodou se většinou jen vznášejí v oceánských proudech, pokud se chtějí pohnout, vynakládají na to jen minimum energie. A to z nich dělá ideální pokusné subjekty, které by se daly využít ve službách vědy.

Experiment s živými medúzami a elektromotorky provedli vědci ze Stanfordovy univerzity v USA a své síly v něm spojili biologové i inženýři. Do medúzích těl se jim povedlo zabudovat velmi opatrně drobné motory. Ty vydávaly elektrické impulzy, které vedly do svalů medúz.

Elektrické impulsy způsobovaly, že se svaly pohybují – nikoliv bolestí, ale prostě jako reakce na elektrický proud: podobně, jako se pohybovala slavná stehýnka mrtvých žab. Talířovky ušaté (Aurelia aurita), které si vědci k výzkumu vybrali, nemají žádné buňky, které by jim umožňovaly cítit bolest – výzkum by tedy měl být zcela etický, ujišťují jeho autoři.

K čemu je lidstvu robo-medúza

Výsledky vědce překvapily: strojově-biologický hybrid se totiž dokázal pohybovat až třikrát rychleji než běžná medúza. Je to nečekané a naznačuje to, že se svaly medúz dokážou pohybovat silně, jen to z nějakého důvodu nedělají. Proč, to zatím nevíme…

Dalším zásadním objevem bylo, že byl organický mechanismus (nebo spíš mechanický organismus?) při plavání až tisíckrát energeticky efektivnější než jiní, v současné době existující roboti. Studie zveřejněná v odborném časopise Science Advances naznačuje, že se to bude ještě hodit. Vědci totiž doufají, že se tito roboti už brzy budou používat například k výzkumu oceánů. Byli by levní, nenároční a samoregenerující – pokud by nesli nějaké senzory, mohli by dát lidstvu spoustu informací o tom, co se ve světových mořích děje...

Autoři výzkumu by nyní chtěli medúzu lépe ovládat – zatím neumějí řídit směr jejího pohybu. Dalším směrem jejich práce tak bude právě zefektivnění tohoto pohybu.

Text: Martin Kolář

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom