Filantropie mezi nejvyššími – kdo rozdal své bohatství a proč?
Víte, kteří lidé by se pro ostatní rozdali? Nejsou to jen dlouhodobě medializovaní miliardáři, nýbrž i ti, o kterých toho moc nevíme. Filantropie má totiž ve společnosti opravdu zásadní postavení.
Pojem „filantropie“ jste nejspíš slyšeli. Jedná se o lidumilnost v její konkrétní aplikaci. Za opravdového filantropa lze tedy považovat toho, kdo o dobročinnosti nejen mluví, nýbrž pro ni i něco dělá. Za dnešní používání tohoto slova vděčíme především Siru Francisi Baconovi, anglickému filozofovi přelomu 16. a 17. století. Bacon ztotožňoval filantropa se ctnostnou osobou tak, jak ji prostřednictvím Aristotela definovala antická tradice. Skuteční filantropové v dnešním slova smyslu, tedy na dobročinnosti se podílející mecenáši, se však více objevili až v 18. století v souvislosti s humanistickými ideály šířícími se Evropou. Kdo jsou však největší filantropové dneška?
Dobrotivec z Microsoftu
Bill Gates zde samozřejmě nemůže chybět, vždyť podle dostupných informací je to právě on, kdo zatím na charitativní účely daroval nejvíce. Hovoří se o částce kolem 35 miliard dolarů, což je vpravdě neuvěřitelné číslo. Vedle řady nadačních fondů se proslavil také myšlenkou, že chce postupem času rozdat celý svůj majetek. V roce 2010 stál zakladatel Microsoftu také u zrodu takzvané The Giving Pledge – kampaně, jež má přesvědčit nejbohatší lidi světa k filantropickým skutkům. Tato úmluva čítá aktuálně již přes 170 potvrzených boháčů, kteří se zavázali postupně darovat většinu svého majetku. A proč to všechno dělá? Podle vlastních slov měl v životě obrovské štěstí a bylo mu dopřáno dobrého vzdělání i zdraví. Nyní se chce o tyto výsady podělit i s těmi, kteří to měli v životě těžší; především takovými rodiči, kteří výborné podmínky k rozvoji svým dětem sami zajistit nemohou.
Investiční gigant
Věštec z Omahy, jak se americkému investorovi Warrenu Buffettovi někdy přezdívá, je v pomyslných tabulkách filantropů na druhém místě. V několika vlnách se už zbavil více než 30 miliard dolarů. Zároveň je také ustanovujícím členem Gatesovy úmluvy a rovněž souhlasí s ideou rozdání veškerého svého majetku. Je znám svým poměrně skromným životem, i když si občas pořídí nějaké to letadlo; ale kdo z nás nemá nějakou tu slabost, že. Jeho přístup k charitě je prozaicky jednoduchý: prý pokud by pro sebe a své blízké použil víc než jedno procento všeho svého bohatství, jeho spokojenost či kvalita života by se nikterak výrazně nezvýšila. Když však zbylých 99 procent rozdá ostatním lidem, jejich životy to ovlivní velmi pozitivně. Co na to říct?
Tajemství z Asie
Jméno Ka-shing Li jste nejspíš neslyšeli, jedná se však o jednoho z nejbohatších lidí v Asii. Na tomto pro nás přece jen trochu neznámém trhu vlastní téměř každou složku hongkongské ekonomiky, což samozřejmě vede k částečně napjatým vztahům s představiteli Číny. Vedle investičních úspěchů je však také vyhlášeným podporovatelem asijských i severoamerických univerzit a nemocnic. Na vzdělání a zdravotní péči postupem času rozdal v přepočtu více než deset miliard dolarů. I když tedy do Gatesovy a Buffettovy společnosti rozdavačných miliardářů nepatří, výší svého příspěvku se po bok těchto velikánů dobročinnosti může bez problémů zařadit.
A my ostatní
Mezi signatáře The Giving Pledge patří i další aktivní a mediálně známí dárci, například magnát Richard Branson, technologický vizionář Elon Musk nebo generální ředitel společnosti Apple Tim Cook. Dalo by se říci, že většina slavných boháčů alespoň částečně přispívá na ty, kteří takové štěstí neměli. Nesmíme však zapomínat, že o to skutečně důležité se staráme hlavně my všichni; i zdánlivě obří příspěvky bohatých jsou totiž mizivé ve srovnání s tím, kolik dohromady nastřádají drobní dárci. Třeba ve Spojených státech se ročně jedná o biliony dolarů od obyčejných občanů. Jakkoli jsou tedy snahy těch nejbohatších ušlechtilé, každý drobný symbol solidarity se počítá. A to je hodně potěšující zpráva.
Text: MS