Facebook ničí lidské zdraví. Lékaři popsali, v čem je jeho největší riziko
Ti, kdo používali Facebook půl hodiny před spaním, spali o 20 procent hůř – čísla mluví jasně.
Mobilní telefony do postele nepatří. Tedy – neměly by patřit. Čím dál více odborných studií upozorňuje na jejich nepříjemné a často i zdraví nebezpečné dopady.
Práce, která vznikla na University College v Londýně, upozorňuje na problémy, které se podařilo prokázat u studentů. Ti, kteří si užívali na Facebooku nebo dalších podobných aplikacích půl hodiny před spaním, měli druhý den ve škole asi o pětinu horší výsledky. Podle vědců za to může horší kvalita spánku, která zase vede ke slabší koncentraci…
Výzkum byl prováděn na 16-19ti letých Britech, přičemž asi 70 procent z nich uvádělo, že sociální sítě půl hodiny před usnutím navštívilo. A právě tato skupina pak měla výsledky v testech průměrně o 20 procent horší než ti, kdo se Facebooku v posteli vzdali.
Vědci si to vysvětlují jako důsledek nadměrné stimulace mozku před spaním: sledováním sociálních médií se zřejmě v mozku aktivují stejné oblasti, jako při opravdové komunikaci s lidmi tváří v tvář. A mozek nechápe, proč by měl jít v takové situaci spát: snaží se dále informace a emoce získané v této komunikaci zpracovávat, místo, aby se ukládal do „spacího „režimu.
Jak to funguje?
Hlavní autorka práce, Dr. Dagmara Dimitriou, uvedla pro britský tisk: „Spánek je zásadním faktorem pro zpracování vzpomínek a následné kvalitní využívání paměti.“ Kombinace rozrušeného mozku a modrého světla z displejů vede k nedostatečné kvalitě spánku – zejména v jeho klíčových fázích.
Tato práce navazuje na starší studie, které varovaly před nadměrným užíváním výpočetní techniky těsně před spaním. Například vědci z Norska upozornili na to, že pokud před obrazovkou trávíte déle než 4 hodiny denně, pak roste šance, že budete usínat hodinu a déle o 49 procent…