Facebook a Twitter psychicky deptají Američany. Stres je v USA nejhorší v dějinách
Na konci února zveřejnila Americká psychologická asociace (APA) rozsáhlou studii, která popsala, jak se zvyšuje úroveň stresu napříč celou společností.
Na začátku roku cítilo 57 procent Američanů bez ohledu na barvu pleti, vyznání nebo politickou příslušnost, že politika je v zemi silnou příčinou stresu. Nikdy předtím v dějinách nebyla míra stresu z politiky tak vysoká – a je to i extrémní vzrůst od loňského roku, kdy se tento údaj pohyboval "jen" na 52 procentech. Co se v USA děje a kde je příčina takového nárůstu stresu?
Za vším hledej Facebook
Studie Americké psychologické asociace pochopitelně hledá a popisuje i příčiny tohoto stavu. Vědci dospěli k tomu, že objektivní příčiny vlastně neexistují, v americké politice se věcně neudálo nic tak přelomového; nový prezident je vždy kontroverzní téma, ale jeho kroky se zatím omezily spíše na výroky než na činy. Podle vědců jsou hlavní příčinou stále se zvyšujícího stresu především sociální média, konkrétně Twitter a Facebook.
Korelace mezi vyšší úrovní stresu a počtem uživatelů sociálních sítí je podle psychologů jednoznačná. Čím více se zvedá kvantita lidí na Facebooku a Twitteru, tím méně jsou Američané schopní odolávat stresu. Psychologové se domnívají, že jde především o rychlost této změny – lidé na zcela nový svět sociálních sítí nejsou připravení; pro lidskou psychiku je tato změna něco nového a tedy špatně uchopitelného.
Přemíra novinek nás stresuje
Lidem zřejmě chybí duševní mechanismy, pomocí nichž by se mohli vypořádávat z nástrahami života na sociálních sítích a především neustálému přívalu novinek, které je bombardují. Jak rychlá vlastně tato změna byla? Podle APA nejrychlejší v dějinách – nikdy předtím nepřešlo tolik lidí tak rychle k jinému komunikačnímu prostředku – a současně mu nikdy nebyli vystaveni tak úplně.
Ještě roku 2005 bylo na sociálních sítích jen 7 procent dospělých Američanů; roku 2015 to však již bylo 65 procent Američanů. U lidí ve věku 18–29 let byla změna ještě dynamištější – ze 12 procent stoupl jejich počet na 90. Jen pro zajimavost – nástup televize byl šestkrát pomalejší.
APA upozorňuje, že na sociálních sítích není samo o sobě nic špatného, problém je ale v tom, jak moc času lidem berou – a také to, jak se to pak projevuje. Psychologové pro tuto studii měřili úroveň stresu u lidí, kteří se od sociálních sítí prakticky nehnou a srovnávali u nich stres se zbytkem populace. Ukázalo se, že je o 20 procent vyšší! Vyšší úroveň stresu projevovali jen lidé, kteří si kontrolují pracovní e-mail i mimo pracovní dobu.
Tato studie není zdaleka izolovaná. K podobnému závěru o ničivém vlivu sociálních médií dospěla i velká studie z loňského roku. "Na povrchu poskytuje Facebook nedocenitelný zdroj pro naplnění základní lidské potřeby společenského spojení,"uvedl autor studie, sociální psycholog Ethan Kross z Michiganské univerzity. "Ale my jsme zjistili, že místo toho, aby posílilo pocit duševní pohody, používání Facebooku vyvolává opačný výsledek – podkopává ji," tvrdí.
Text: MK