Dokáže nachlazení vyléčit rakovinu? Nečekaný případ dává naději
Viry mohou být nečekaným pomocníkem v boji s rakovinou. Nyní se objevila naděje, že vir způsobující obyčejné nachlazení může léčit určité druhy rakoviny; a to překvapivě snadno!
Léčba rakoviny je stále v takové fázi, že pomoc může přijít i ze zcela nečekaných směrů. Přestože občas píšeme o přelomových léčbách, jednoznačné řešení této zákeřné nemoci a jejích mnoha podob je stále v nedohlednu. Proto nás může inspirovat každý zajímavý případ, s nímž se vědci nečekaně vytasí. A s právě takovým překvapením přišli nyní vědci z anglické Univerzity v Surrey.
Viry v boji s rakovinou
Již dřívější výzkumy experimentovaly s využitím virů při léčbě rakoviny. Jakkoli to na první pohled může znít absurdně, viry, naši standardní nepřátelé, by se mohly ukázat jako velmi účinná zbraň při boji s ještě nebezpečnějším soupeřem. Britští vědci nyní použili viry u patnácti pacientů nemocných rakovinou močového měchýře. Konkrétně je nakazili virem Coxsackie, který se jmenuje podle amerického města, kde byl prvně objeven, a podílí se na našem běžném nachlazení. Nejedná se ani o žádný umělý výtvor, nýbrž o v přírodě se běžně vyskytující virus.
Vědci zavedli pacientům viry skrze katétry, jež měli beztak kvůli jiným druhům léčby. Po hodině proudění viru do těla se pacienti podrobili operaci, při níž byly zbytky nádoru z močového měchýře odstraněny. A teď to fascinující – u jednoho pacienta dosáhl virus úžasného výsledku, když nádor kompletně zničil! A i u ostatních pacientů virus nádor výrazně oslabil, a to bez jakýchkoli vedlejších účinků; paradoxně tedy virus nachlazení nikomu z pacientů neuškodil, pouze útočil na rakovinové buňky.
Běžné nachlazení nestačí
Takový výsledek vědci v ideálním scénáři předpokládali, neboť věděli, že virus proniká jen do oslabených či nějak nakažených buněk; ty zdravé totiž postrádají určitou molekulu, na niž se virus váže. A jakmile virus vstoupí do nějaké buňky, začne nabourávat její mechanismy, až ji nakonec úplně zničí. Právě takto může virus zničit nakažené buňky, a tedy i ty rakovinové, zatímco těm zdravým se nic nestane.
Nemějme však nereálné představy, že obyčejné nachlazení postačí k porážce rakoviny – to bychom už dávno jednoduše zjistili. Vědci však pacientům aplikovali mnohem silnější dávku viru, než kolik se nám dostane do těla při normálním nachlazení. Jedná se však o další potvrzení toho, že viry by pro účely léčby rakoviny mohly být časem využívány mnohem častěji – minimálně pro některé typy rakoviny totiž známe viry, jež útočí specificky na ně a při vhodném dávkování by se tak mohlo jednat o relativně neinvazivní a zároveň účinnou formu léčby. Bude zajímavé tento směr nadále sledovat.
Text: MS