31. října 2018 06:00

Dnes začíná dražba Hawkingovy dizertace a kolečkového křesla

Jaká je cena dizertace Stephena Hawkinga?

Stephen Hawking je ve výborné společnosti

Obdivovatelé letos zesnulého britského fyzika Stephena Hawkinga budou mít šanci získat v aukci například originál jeho dizertační práce z roku 1965, první vydání slavné popularizační knihy Stručná historie času či jeho kolečkové křeslo. Aukční síň Christie's tyto předměty nabídne v rámci on-line dražby, kde se budou prodávat i další položky spojené s velkými osobnostmi světové vědy, jako byli Isaac Newton, Albert Einstein či Charles Darwin.

Nejdražší položkou spojenou s Hawkingem se zřejmě stane strojopis jeho dizertace Properties of Expanding Universes (Vlastnosti rozšiřujících se vesmírů), kterou obhájil v roce 1965 na univerzitě v Cambridgi. Práce, která odstartovala Hawkingovu hvězdnou kariéru, má odhadovanou cenu 100 000 liber (asi tři miliony korun). Jde o jednu z pěti známých kopií tohoto kosmologického pojednání, které se před rokem stalo hitem internetu – tehdy univerzita dizertaci zveřejnila v on-line archivu závěrečných prací, což k jejímu stažení využily miliony lidí.

Co se bude dražit?

Na prodej bude i výtisk Stručné historie času, kterou Hawking, tehdy už ochrnutý, v roce 1988 v analogii k autogramu označil otiskem svého prstu. Získat lze i scénář jednoho z dílů kresleného seriálu Simpsonovi, v němž Hawking ve své animované podobě vystupoval, nebo kolekci jeho cen a medailí.

Aukce začne 31. října a skončí 8. listopadu. Peníze utržené z prodeje Hawkingova kolečkového křesla z 80. let poputují na konto jeho nadace a na výzkum neurodegenerativních onemocnění. Sám Hawking trpěl amyotrofickou laterální sklerózou, kvůli níž byl několik desítek let téměř zcela ochrnutý.

ČTK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom