Dinosaury upálila za živa ropa, tvrdí nová teorie o jejich vymření
Existuje jen málo zajímavějších témat než vymření dinosaurů…
Z naší planety zmizely z geologického hlediska prakticky přes noc. Jak dlouho to trvalo v normálním čase, pořád tak úplně nevíme – ale už začínáme více tušit o tom, jak jejich vymření vypadalo…
S výjimkou kreacionistů asi všichni vědí, že dinosaury vyhubil dopad asteroidu na Zemi. Ale byl to samotný pád, nebo nějaké jeho důsledky, jako byla změna klimatu nebo něco ještě jiného? S novou teorií nedávno přišel klimatolog a paleontolog Kunio Kaiho z Tohoku University. Studoval materiály, které tvoří slavný Chicxulubský kráter, který vznikl dopadem výše zmíněného asteroidu.
Chicxulubský kráter je obrovský impaktní kráter, který se částečně dochoval po dopadu velkého meteoritu. Meteorit dopadl asi před 66 miliony let do oblasti dnešního poloostrova Yucatán v Mexickém zálivu a měl průměr kolem 10 kilometrů. Samotný kráter je dnes z větší části v moři a jen z třetiny na pevnině, kde nyní leží mexické město Chicxulub, podle něhož je kráter pojmenován. Kráter byl objeven již koncem 70. let americkým geofyzikem Glenem Penfieldem a jeho mexickým kolegou Antoniem Camargem, a to víceméně náhodou při průzkumu zaměřeném na hledání nalezišť ropy naftařskou společností Pemex.
A právě ropa je podle Kaihovy studie odpovědí na otázku, jak umírali dinosauři. Vědec se domnívá, že jeho výzkum dokazuje, že obrovská ložiska ropy byla v této oblasti již v době před dopadem asteroidu. Dopad asteroidu je zažehl a výsledný požár způsobil přímo v oblasti smrt většiny velkých zvířat. První dinosauří oběti dopadu asteroidu tedy umíraly popálené lepkavou a hořlavou ropou…
Kaihův tým ale také spočítal, co udělalo takové obří uvolnění fosilních zásob s klimatem. Jejich počítačová prognóza ukazuje, že největší problém pro dinosaury znamenalo obrovské množství sazí z hořící ropy. Během jediného roku mohly pokrýt nebe nad celou Zemí, což způsobilo ochlazení klimatu, nedostatek potravy a další faktory, které máme s vymíráním velkých dinosaurů spojené. Nová studie navíc poprvé vypočítává, jak dlouho mohlo vymírání dinosaurů trvat: její autoři se domnívají, že to mohlo být pouhých deset let!