Dánsko chce vysadit na severu do volné přírody slony!
Sloni se budou prohánět kousek od Legolandu?
Reintrodukce je velkým tématem současnosti. Tento pojem znamená snahu vrátit zvířata do jejich původního prostředí. Zkoušíme to v Česku se zubry, Číňané se o to (zatím marně) pokoušejí s pandami, v USA o hodně úspěšněji s vlky a bobry.
Tyto projekty jsou velmi kontroverzní, ale žádný nevyvolal takovou reakci jako nejnovější návrh dánských biologů. Ole Sommer Bach, kurátor zoologické zahrady Randers Rainforest, by chtěl, aby se na sever Dánska vrátili zpět do volné přírody sloni. Ne, opravdu jsme se nespletli, ani se dr. Bach nezbláznil, opravdu by rád, aby na severu Dánska žili volně sloni indičtí…
„Myslím, že většina lidí si bude myslet, že jde o nějakou provokaci nebo vtip – ale já to myslím vážně,“ řekl Bach pro BBC. Reálně by to znamenalo vrátit čas o 13 000 let zpátky, do období pleistocénu. Z hlediska času lidského je to celá věčnost, ale z pohledu trvání ekosystémů jde o mrknutí oka…
V pleistocénu žilo v Evropě mnoho zástupců tzv. megafauny od slonů přes mamuty až po obrovské šavlozubé tygry. Zvířata vymřela, což bylo způsobeno celou řadou příčin – od změn ekosystém, až po vzestup člověka a jeho likvidaci všeho, co mohl sníst. Například vědec Paul Martin věří, že za vyhubením pleistocenní fauny stojí v podstatě jen a pouze člověk…
Vědeckou autoritou za projektem, který usiluje o návrat slonů do Dánska, je Jens-Christian Svenning, biolog na univerzitě v dánském Aarhusu. Věří, že reintrodukce by byla možná, ale chybí pro ni více empirických vědeckých studií. To znamená, že teoretických prací o tom, co by kdyby, je hromada, ale těch, kde se popisuje reálný pokus a jeho následky, je doposud velice málo.
Zdá se vám jejich snaha komická? V tom případě vám připomeneme, že právě Rainders Rainforest se stal evropským průkopníkem v reintrodukci zubrů – pod experty z této zoo se tito majestátní savci úspěšně vrátili do dánské přírody – přitom zde byli vyhubeni nejméně před 8000 lety…
Logická námitka – vyvrácena
Asi každého napadne, že sloni přece nemohou žít v Dánsku, kde je na ně moc zima. Jenže realita je taková, že sice máme slony spojené s tropickým klimatem, ale nevadí jim ani chlad. Jak v Africe, tak v Asii žijí ve značných nadmořských výškách, kde teploty běžně klesají pod bod mrazu.
Ne nadarmo patří sloni mezi tlustokožce – jejich kůže a podkožní vrstva tuku funguje jako skvělá izolace. Problém s chladnými krajinami je úplně jiný: slonům zde nevadí chlad, ale spíše fakt, že je zde méně rostlinné masy na jednom místě a sloni se tak nemohou dostatečně nasytit. To by však v Dánsku nehrozilo…