Čištění zubů pomáhá proti infarktu. Vědci našli nečekaný mechanismus
Řada dílčích studií v minulých desetiletích popsala, že lidé se zubním kazem výrazně častěji umírají na srdeční problémy. Vědci dlouho věřili, že jde jen o náhodnou shodu; korelace nemusí být skutečnou příčinou problému.
Nový výzkum ze Spojených států ale dokazuje, že tentokrát to propojení existuje a má zásadní dopad na lidské zdraví: umírají kvůli němu miliony lidí ročně a ukazuje se, že zbytečně...
Zuby a srdce
Zdá se, že potlačení zubního kazu vede ke snižování počtu a síly zánětů v těle. A záněty mají v organismu zásadní vliv na vznik kardiovaskulárních poruch – kvůli nim srdeční oběh zpomaluje, stává se nepravidelným a projevuje se v něm mnohem více problémů. Vědci zkoumali, jak se projevuje, když si lidé čistí zuby opravdu kvalitní pastou.
Výsledek ukázal že speciální pasta, kterou pro tento experiment použili, odstranila dvakrát tolik plaku než než klasická – ale především snížila úroveň zánětů v tělo o 29 procent. Speciální léky, které se pro tento účel využívají, přitom mají účinek maximálně 37 procent. Velmi levnou a nenáročnou metodou se tedy dosáhlo velmi podobného výsledku, jako by se použily špičkové a velmi nákladné léky. Tento výzkum vedl profesor Charles Hennekens z Florida Atlantic University.
Aspirin a miliony zachráněných
Pokud se vám zdá, že jste jeho jméno už někde slyšeli, tak se nemýlíte. Právě on v devadesátých letech dvacátého století objevil pozitivní vliv aspirinu na lidské srdce a zachránil tak podle odhadů nejméně 3 miliony lidských životů. Tento nový objev je podle něj ale ještě mnohem významnější: „Myslím, že by to mohlo mít vliv na desíky milionů lidí,“ uvedl vědec.
Tato studie, byť provedená vědcem se světoznámým jménem, má stále ještě jednu slabinu: byla provedena na velmi malém vzorku osob. Vědci svou hypotézu testovali na pouhých 61 lidech; celý výzkum je vemi složitý, dlouhodobý a náročný na vyhodnocování, takže neměli na větší vzorek dostatek financí. Nyní doufají, že se jim podaří ověřit výsledky na mnohem rozsáhlejším a také pestřejším vzorku obyvatel. „Bereme to zatím jen jako odrazový můstek, ale výsledky mohou být velmi dramatické,“ dodal profesor.
Text: MK