Česká přehrada je inspirací pro energetiku 21. století. Proměňme nádrže v gigantické baterie, navrhují vědci
Česká přehrada je inspirací pro energetiku 21. století. Geniální věci mohou být jednoduché. A navíc se řeší sucho, voda v krajině a dostatek energie.
Když se mluví nebo píše o bateriích, nejčastěji je to v kontextu Elona Muska, Li-iontových baterek a podobných drahých podniků. Nová studie amerických vědců ale upozorňuje, že tu máme i další baterie, které jsou vlastně mnohem lepší – a ekologičtější.
Fosilní paliva nekončí, ale elektrárny dosluhují
Že se náš svět stane mnohem závislejším na větru a slunci je jasné – uhelné elektrárny dosluhují, jaderné jsou drahé na výstavbu, pojišťovny je odmítají pojišťovat a jiné alternativy nemáme. Větrníky a slunečníky sice energie vyrobí dostatek, ale bohužel ne v době, kdy je elektřina potřebná. A v tom mohou pomoci právě baterie – do nich se energie uloží a v době potřeby pak využije.
Vědci nyní zveřejnili přelomový atlas míst, kde by mohla existovat velmi přirozená bateriová úložiště, přečerpávací vodní elektrárny. Po celém světě takových míst identifikovali přes 530 tisíc! Na všech samozřejmě při bližší inspekci zřejmě nebudou ideální podmínky, ale i kdyby se nakonec jednalo jen o zlomek původního počtu, nabízí to světu obrovský potenciál pro ukládání energie.
Česká elektrárna Dlouhé stráně. Jak funguje?
Typickým příkladem geniality tohoto systému je česká přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně. Ta byla původně vyrobena ke stabilizaci přenosové soustavy, ale v podstatě je to obří, téměř přírodní baterie. Má dvě nádrže, které jsou od sebe vzdálené 510 výškových metrů: když je v síti přebytek energie, využívá se k napumpování vody z dolní nádrže do té horní. Když je energie naopak málo, voda se vypustí shora dolů – a přitom roztáčí masivní turbíny, které vyrábějí elektřinu.
Když by se takové vodní nádrže používaly pro stabilizaci větrníků a solárních panelů, výrazně by to podle autorů studie snížilo jejich hlavní nevýhodu, tedy nespolehlivost v dodávkách elektřiny.
Autoři práce také spočítali ekonomickou výhodnost tohoto řešení oproti velkým bateriovým úložištím. Ukázalo se, že jsou až šestkrát cenově výhodnější než ty nejmodernější systémy, které prodává například Elon Musk.
Vynikající je také to, kde by takové baterie mohly vznikat: protože je pro ně potřeba vlastně jen výškové převýšení, ideálním místem jsou vytěžené uhelné doly, které pojmou obrovské množství vody, není třeba žádných dalších větších prací a ještě to pomůže dát práci lidem, kteří už nemohou v těchto oblastech těžit uhlí... Text: Martin Kolář