3. ledna 2018 06:00

Češi v Antarktidě: odjela část dosud největší vědecké výpravy

Na to, jak malá země jsme, tak máme v Antarktidě velké vědecké zastoupení.

Rekordní počet 19 účastníků má vědecká expedice na základnu brněnské Masarykovy univerzity v Antarktidě, jejíž první část se vydala na cestu k jižnímu pólu. Druhá část výpravy odjede příští týden ve čtvrtek. Na místo by měli vědci dorazit kolem 12. ledna a na základně Johanna Gregora Mendela strávit delší čas než obvykle. Vrátit se mají na konci března, uvedla v tiskové zprávě Ema Wiesnerová z tiskového odboru Masarykovy univerzity (MU).

Mendelova polární stanice čeká na Čechy

Expedice se účastní devět žen a rekordní je i počet doktorandů, kterých je ve výpravě sedm. Z Masarykovy univerzity má expedice 13 členů včetně lékaře, dva jsou z Univerzity Karlovy a dvě vědkyně jsou z turecké Istanbul Technical University. Zbylí dva účastníci jsou technici.

Na stanici, která je umístěná na Ostrově Jamese Rosse v blízkosti Antarktidy, budou odborníci pokračovat ve výzkumech z předchozích let, zaměří se ale na nová prostředí a organismy. "Například mikrobiologové se kromě bakterií soustředí také na výzkum hub. Algologové se zase zaměří na výzkum rozsivek, což jsou jednobuněčné organismy hojné v půdě a na smáčených stěnách," přiblížil výzkumné záměry vedoucí antarktického projektu Daniel Nývlt z Přírodovědecké fakulty MU. Pokračovat bude dlouhodobé sledování změn místních ledovců, měření vlastností permafrostu a jeho rozmrzající vrstvy nebo testování simulovaných dopadů změny klimatu na nižší rostliny.

Kromě vědecké práce budou mít odborníci nově na starosti i testování výrobků, které by rády získaly novou ochrannou známku Testováno v Antarktidě, kterou uděluje Centrum pro transfer technologií MU. "Pro tuto sezonu máme tři pilotní projekty. Jde o produkty dvou výrobců obuvi a jednoho výrobce termoprádla," řekl vedoucí expedice Pavel Kapler. Stanice by se měla také rozšířit o další kontejner, jenž poslouží jako dílna a garáž pro čtyřkolky, které vědci využívají pro dopravu přístrojů a vybavení do vzdálenějších koutů ostrova.

Výzkumníci jezdí na stanici více než deset let, před rokem jim přálo počasí. Na tamější poměry bylo poměrně teplo, teplota se pohybovala mezi minus pěti a osmi stupni Celsia. Díky tomu se mohli například plavit v místech, kde obvykle bývá led.

ČTK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský