Černobyl: zvířatům se tu po explozi jaderné elektrárny daří lépe, než kdyby tu byli lidé!
Nejničivější exploze jaderné elektrárny v dějinách je pro zvířata méně škodlivá než běžný život s lidmi, konstatovali vědci po mnohaletém výzkumu…
Spousta medvědů, jelenů, vlků a dalších velkých savců… Kolem Černobylu se daří všem druhům zvířat – a to ve zcela nečekaném bohatství. Podle nedávné studie je počet divoce žijících jelenů a divočáků v oblasti u Černobylu stejně vysoký jako v chráněných rezervacích v nedalekém Bělorusku. Vlků je v Černobylu dokonce sedmkrát více…
Vědce, kteří se na studii podíleli, tyto výsledky zaskočily. Očekávali, že v souladu s hypotézami bude dlouhodobé vystavení zvěře radiaci znamenat pro černobylské populace katastrofu. Opak je pravdou: zvířatům se v okolí zničené jaderné elektrárny daří lépe, než kdekoliv v okolí…
„Cokoliv děláme, všechny ty každodenní činnosti, jako je zemědělství nebo lesnictví, to všechno ničí divokou přírodu víc než nejničivější jaderná katastrofa,“ řekl profesor Jim Smith z University of Portsmouth, který se na studii podílel.
„Neříkáme tím, že jaderné katastrofy jsou prospěšné, to pochopitelně nejsou. Ale ukazuje to, jak ničivý je na přírodu každodenní vliv člověka,“ dodává vědec, jehož práce vyšla v odborném časopise Current Biology.
Píše se v ní mimo jiné také, že „počet zvířat před nehodou byl pravděpodobně nižší než nyní. Přestože je možné, že zvýšená radiace měla negativní dopad na počet zvířat, nebylo to dost na to, aby to ovlivnilo celkové počty zvěře.
Černobyl: Všechno je jinak?
V deníku Guardian již na tuto studii reagovali jiní biologové, například Anders Pape Møller. Ten tvrdí, že výsledky práce nejsou zdaleka tak jednoznačné. Spíše než na omezený vliv radiace nebo ničivost lidské civilizace podle něj ukazují na to, jak se za posledních 30 let zlepšila ochrana přírody a obecně životní prostředí na východě Evropy. “Počty velkých savců rostou ve většině Evropy už celá desetiletí, v tom není Černobyl žádnou výjimkou."
Text: Petr Kliment