Bude mít Česko vlastní vesmírnou agenturu, jako je NASA?
Spolupráce mezi NASA a Českem má mnohaletou tradici, například mapování Měsíce českým astronomem Zdeňkem Kopalem umožnilo dobře vybrat místa pro první přistání člověka na Měsíci v rámci výprav Apollo.
Vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) chce, aby v Česku vznikla národní kosmická agentura. Měla by se stát silným státním partnerem pro Evropskou kosmickou agenturu (ESA) i americkou NASA. Český základní výzkum i firmy mají na mezinárodní úrovni výborné výsledky v tomto oboru, podle Bělobrádka je ale potřeba, aby se tyto aktivity více koncentrovaly a mohly mít větší přidanou hodnotu, řekl ČTK ve středu v noci SEČ po návštěvě Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) poblíž Orlanda na Floridě.
Kosmonautiku považuje Bělobrádek za jeden ze sektorů, který se dynamicky rozvíjí a přináší zisk. Jeho úřad nyní jedná s ministerstvem dopravy o tom, že by si převzal dopravní výzkum, pod který kosmonautika spadá.
"Hovoříme se zástupci byznysu i vědeckých institucí o tom, že by bylo potřeba udělat českou národní kosmickou agenturu," uvedl vicepremiér. Současná Česká kosmická kancelář funguje podle něj spíše na úrovni klastru.
Bělobrádek se v Kennedyho vesmírném středisku, jehož součástí je i odpalovací základna Cape Canaveral Air Force Station, setkal s ředitelem Space Florida Tonym Gannonem a prezidentem Frankem DiBellou.
Spolupráce mezi NASA a Českem má mnohaletou tradici, například mapování Měsíce českým astronomem Zdeňkem Kopalem umožnilo dobře vybrat místa pro první přistání člověka na Měsíci v rámci výprav Apollo. V současnosti je Česko zapojeno především do mezinárodních projektů ESA, které pak spolupracují i s americkou stranou.
Přímo v této americké národní instituci, která ročně hospodaří s deseti miliony dolarů, podle ředitele pro výzkum Space Florida Tonyho Gannova žádný Čech v současnosti nepracuje, z Evropanů jsou zde Dánové, Britové i Němci. "Vítáme ale jakýkoliv další výzkum z celého světa," poznamenal.
V ČR se věnuje i několik firem výrobě součástek pro kosmická zařízení, aktivní je i Astronomický ústav Akademie věd. ČR se podílí například na vývoji kosmického dalekohledu IXO - Mezinárodní rentgenové observatoře a zpracování měření sluneční kosmické sondy SOHO.
Vicepremiér je se zástupci průmyslu a akademiků od soboty na návštěvě Floridy, jednají zde o nových obchodních příležitostech i možnostech rozvoje další spolupráce ve výzkumu či výměny studentů vysokých škol.
CTK