22. května 2019 06:00

Bankovka se dvaceti nulami a další výjimečné peníze

Peníze jsou sice velmi vážná věc, ale když na to přijde, můžeme se při pohledu na ně i dobře pobavit. Nebo se podivit.

Bankovky jsou užitečný nástroj, který ulevuje našim kapsám a peněženkám od nošení spousty kovu – což si silně uvědomujeme od doby, kdy jsme dohnali Slováky a další cizince platící eurem a až do 50 korun/dvou eur máme jen mince.

První nebo největší bankovky v historii

První bankovkou si ulehčovali život Číňané, kteří po "poukázkách" vyvedených na kůži přešli asi v 7. století našeho letopočtu na předchůdce papírových bankovek. V 10. století se koncept dále rozvinul a bankovky, na které se díváte, pocházejí z 11. a 12. století.

Největší bankovku světa vydali na Filipínách, a to jen pro sběratelské účely v počtu 1000 kusů ke stému výročí nezávislosti země v roce 1998. Ten, kdo o ni měl zájem, ji musel skoro dvojnásobně přeplatit: má hodnotu 100 tisíc pesos, ale prodávala se za 180 tisíc. A rozměry této rekordní bankovky? Celých 21,6 krát 35,6 centimetru. Na to už by byla potřeba pořádná peněženka...

Peníze s nejvíce nulami v historii

Nejvíce nul, které se kdy na bankovce vyskytly, mají na svědomí Maďaři. V období po 2. světové válce jejich měnu postihla hyperinflace (ceny se zdvojnásobovaly každých 15 hodin), a tak banka vytiskla i bankovky v hodnotě 100 milionů miliard pengő. Tyto peníze se ale nikdy nedostaly do oběhu. Země se hyperinflace zbavila, když přešla na novou měnu – forint.

Poměrně hodně nul na penězích mohou pamatovat i lidé, kteří na přelomu 80. a 90. let jezdili do Jugoslávie. Hyperinflace dináru vedla k tomu, že vznikla i bankovka v hodnotě 500 miliard. I zde se povedlo pád měny zastavit, a to formou navázání kurzu "nového" dináru na hodnotu německé marky.

Ještě dnes si můžete v aukcích koupit zimbabwskou bankovku v hodnotě 100 bilionů dolarů. Pochází z doby vrcholící hyperinflace v letech 2008 až 2009, kdy třeba bochník chleba stál 300 miliard dolarů.

Peníze v době krize

V době krize vznikaly i takzvané nouzové peníze – notgeld. Ty nejznámější se vydávaly po skončení první světové války a měly nejrůznější podobu. Některé byly tradiční, například jako padesátifenik vydaný slezskou obcí Kunzendorf. A jiné vypadaly i dost legračně – no řekněte, kde jinde najdete na penězích vyměšujícího osla?

Vytisknout nové peníze není nic snadného, a proto se s nutnou "měnovou reformou" v Zairu (nyní Demokratická republika Kongo) vypořádali poněkud netradičně. Po svržení režimu Josepha Mobutua v roce 1997 pustili do oběhu "předpřevratové" bankovky v hodnotě 20 tisíc zaire, ovšem bez tváře bývalého prezidenta.

Velmi unikátní jsou i bankovky, které vznikly na českém území v období druhé světové války. Terezínské "peníze" měly dokládat, že v židovském ghettu funguje normální život včetně ekonomické směny – ve skutečnosti ale tyto bankovky neměly žádnou hodnotu a sloužily jen pro zmatení Červeného kříže.

Pamatujete si na zelenou bankovku?

A nakonec jeden vtip pro pamětníky. Pamatujete si na zelenou bankovku v hodnotě 100 korun, která byla vydaná krátce před revolucí? Pár rolníků na ní vystřídal Klement Gottwald, který se ovšem – když se bankovka správně zmáčkla – dokázal proměnit v oblíbenou postavu z amerického sci-fi filmu pro děti.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora