Bakterie nakazí komára a komár pak virem Zika nenakazí člověka. A celé to platí Bill Gates
Princip vypadá jednoduše. Bakterií nakažený komár nenakazí virem Zika člověka. Je proto potřeba nakazit co nejvíce komárů. Jenže... tyhle biologické experimenty se už tolikrát vymkly, je potřeba být hodně opatrný.
Výzkumníci zahájili boj proti viru zika, který se v posledních měsících šíří zejména v Latinské Americe, použitím zákeřné zbraně proti komárům, kteří jej přenášejí. Komáří samičky infikují parazitickou bakterií Wolbachia, která neublíží člověku, ale u tohoto hmyzu zamezí vylíhnutí vajíček.
Podle agentury AP o tom dnes v Londýně informoval zakladatel společnosti Microsoft a filantrop Bill Gates, jehož nadace tažení proti viru zika také financuje. Gates ale upozornil, že jde zatím o zkušební fázi ve vybraných oblastech, která vyjde na 18 milionů dolarů (446 milionů Kč).
Brazílie prošetřuje už skoro 5000 případů novorozenců s podezřením na mikrocefalií kvůli viru zika
Podle Gatese je zapotřebí zhruba jednoho roku, než se opatření projeví na populaci komárů v Latinské Americe, mezi které byli už vypuštěni nakažení jedinci. "Pak prostě uvidíme na počtu lidí, kteří onemocní buď zikou nebo (horečkou) dengue," řekl. Pokud se jejich množství sníží, pak to bude důkaz, že je takovéto intervence zapotřebí v širším měřítku, upozornil.
Onemocnění způsobené virem zika má obvykle mírný průběh, velkým nebezpečím je ale zřejmě pro lidský plod. Lékaři se domnívají, že může zapříčinit nedostatečný vývin mozku, takzvanou mikrocefalii. Brazílie prošetřuje už skoro 5000 případů novorozenců, u nichž je podezření, že trpí mikrocefalií kvůli viru zika. Několik jich už zemřelo.
Virus zika, který je spojován i se vzácným Guillain-Barrého syndromem projevujícím se obrnou svalstva, nejvíce zasáhl právě Brazílii. Světová zdravotnická organizace (WHO) již na začátku února kvůli viru zika vyhlásila celosvětový stav nouze.
ČTK