AIDS už není in, je tu nová pohlavní choroba
Vzpomínáte na paniku kolem AIDS a viru HIV? Sex není bezpečná záležitost.
Chemsex
Potřebujete zvýšit sexuální výdrž, neb se chystáte na párty, kde plánujete mít za noc několik až několik desítek sexuálních partnerů? Řekněme „nekontrolovaných“. Pokud vám tato otázka přijde nejen nemravná, ale přímo nebezpečná, máte naprostou pravdu. Jenže lidově řečeno „i takoví jsou mezi námi“ a není divu, že pohlavní choroby jsou aktuálně na vzestupu. Na dlouhou, vášnivou a hlavně náročnou noc je nutno se stimulovat, a tak promiskuitní milovníci a milovnice sahají po drogách. Nejčastěji na bázi amfetaminu.
Špatná zpráva se jmenuje Lymfogranuloma venereum
„Dokonce se v posledním desetiletí objevila v Evropě zcela nová pohlavně přenosná choroba Lymfogranuloma venereum (LGV), o které já, když jsem studoval v sedmdesátých letech, tak jsem si četl v učebnicích a myslel jsem si, že ji nikdy neuvidím, protože ta se vyskytovala před dvaceti lety v tropické Africe. Je to velmi nepříjemná chlamydiová infekce,“ říká vedoucí AIDS centra v Nemocnici Na Bulovce Ladislav Machala ve vysílání DVTV
Původce nemoci je Chlamydia trachomatis a nástup je zprvu nenápadný. Objeví se malá nebolestivá eroze vzhledu papuly, uzlíku nebo herpetiformní léze na penisu nebo vulvě, kterou lze snadno přehlédnout. Zánětlivý proces následně postupuje do regionálních mízních uzlin, dochází k jejich zhnisání a přestupu zánětu do okolních tkání, což může vést u žen k proktitidě, striktuře rekta a píštěli. K proktitidě dochází také následkem rektálního koitu a LGV infekce rekta bývá poměrně častá u homosexuálních mužů. Může dojít k elefantiáze genitálii u obou pohlaví. Horečka, zimnice, bolesti hlavy, kloubů a anorexie doplňují klinický obraz infekce.
Chlamydia trachomatis
Byli to právě Češi, lékaři Na Bulovce, kdo u nás tuto nemoc diagnostikoval. Jakmile pacient, nejčastěji homosexuálně orientovaný muž, přijde s touto či jinou pohlavně přenosnou chorobou do ordinace kožního lékaře, občas se dozví i další, mnohem horší zprávu. HIV pozitivitu. Jak říká doktor Machala, sexuální orientace není rizikovým faktorem, tím je právě ono často nezřízené sexuální chování.
Vakcína na AIDS? Zapomeňte
I když se život pacientů HIV pozitivních dramaticky prodloužil, přece jen spoléhat na to, že „už brzy na AIDS budou léky“, je nadmíru naivní. AIDS se nedá léčit, byť existuje preexpoziční profylaxe. Tedy jakási ochrana použitím léků, které snižují riziko nákazy. Jistým paradoxem je, že tyto léky jsou hrazeny ze zdravotního pojištění, což svým způsobem méně zodpovědné jedince vlastně „vybízí“ k promiskuitnímu chování. Vakcína není, zato mýty, jak se dostal AIDS mezi lidi, ty kolují pořád.
Bude AIDS konečně poražen? Zdroj: http://pixabay.com/
Před pár desítkami let bylo napadení virem HIV strašákem a drželo alespoň část lidí pod pokličkou sexuální zdrženlivosti. Není bez zajímavosti, že se virus dokonce stal zájmem československé rozvědky. V prosinci 1987 zaslala vědecko-technická rozvědka, jejíž českoslovenští agenti patřili ke špičce, do Sovětského svazu tři vzorky viru HIV. Jelikož se v té době AIDS v podstatě nevyskytoval, jednalo se o „bratrskou“ pomoc československého vazala svému Sovětskému bratru. V dubnu téhož roku totiž sovětští lékaři zachytili prvního nakaženého a snažili se na nemoc najít lék. Pokud by se jim to povedlo, šlo by o obrovský průlom ve vědě a jasný náskok před USA. Dnes víme, že lék na AIDS ve smyslu naprostého vyléčení nemá ani Rusko ani USA a ani nikdo jiný.
Text: Topi Pigula