8 důvodů, proč by se letošní olympijské hry vůbec neměly konat – a proč skončí průšvihem
Myšlenka moderních Olympijských her je úžasná, nádherná a ctihodná. Její provedení je naduté, megalomanské a zcela nezodpovědné…
Olympijské hry 2016 v Riu se téměř jistě zapíší do dějin jako jedny z nejproblematičtějších v historii - a dokonce je možné, že budou tak katastrofální, že to zcela změní tvář budoucích olympiád. Důvodů očekávat průšvih je totiž celá řada…
1) Zika:
Virus Zika sice momentálně z hlavních stránek zpravodajských webů zmizel, sám problém se ovšem nevypařil, spíše naopak. Pro dospělé sice představuje jen malé riziko, ale vliv na lidská embrya je jednoznačně prokázán. Výsledkem je u nich špatný vývoj mozkovny a děti s asi poloviční velikostí mozku…
Přes 150 lékařů již v květnu podepsalo petici, v níž vyzvali Světovou zdravotnickou organizaci WHO, aby se letošní hry vůbec nekonaly. WHO reagovala negativně; podle jejích expertů je vznik epidemie Ziky nepravděpodobný. Jak víme, virus je přenášený pouze jedním druhem komára aedes aegypti. Podle WHO bývá v srpnu příliš chladno na to, aby se tito komáři šířili. Lékaři, kteří podepsali petici, ale namítají, že spoléhat se na to, že bude počasí předpověditelné a ideální k nešíření viru, je poněkud nezodpovědné – zejména kvůli tomu, jak silný je letos klimatický jev El-Nino…
2) Znečištění:
Brazílie, a zejména pak oblasti kolem olympijské metropole Rio, patří k nejvíce znečištěným místům v Jižní Americe. Brazilský olympijský výbor sliboval, že tento problém vyřeší – a opravdu na to bylo vyčleněno několik stovek milionů dolarů. Bohužel, výsledek se nedostavil… Likvidace znečištění se měla týkat především oblasti zátoky Guanabara Bay – na fotkách líbivé místo, ve skutečnosti ale zátočina, kam proudí místo vody odpadky ze širokého okolí… V době největší krize bylo ve vodě až 50 procent odpadu. Peníze vyčleněné na vyčištění zátoky někam zmizely a přibyl další problém: v květnu oznámili lékaři, že ve vodě zátoky byla nalezena bakterie odolná všem známým antibiotikům…
3) Hospodářská a politická krize:
Brazílie na tom ekonomicky opravdu není úplně dobře. V polovině června vyhlásil guvernér Ria de Janeiro stav ohrožení. Francisco Dornelles oznámil, že vláda je bez peněz a nemůže splnit závazky, které jí vyplývají z pořádání her. Brazílie se nachází uprostřed silné hospodářské recese, prezidenta se pokouší odvolat, státní zaměstnanci nedostávají výplaty… Takhle opravdu olympijská idylka nevypadá.
Největším problémem je momentálně kriminalita: ta rychle stoupá – policisté totiž nemají ani na benzín. Přitom právě bezpečnost bude na hrách klíčová; útokem na tak významný symbol svobodného světa by se určitě ráda pochlubila nejedna teroristická organizace. Bude Rio schopné zajistit bezpečnost sportovců i účastníků? Obáváme se, že ne…
4) Olympiáda ve stínu slumů a gangů:
Bezpečnost her budou komplikovat nejen teroristé toužící po zviditelnění své šílené myšlenky, ale především místní chudí. Součástí olympijského Ria je totiž také nechvalně proslulé Complexo de Mare. Jde o patnáct slumů propojených do jedné obří absolutně dystopické oblasti, kterou ovládá chudoba, drogy a násilí. Když mluví odpůrci imigrace o no-go zónách v Evropě, představují si něco takového.
Organizátoři her jsou si problému vědomí, jenže policejní jednotky nejsou schopné (ani ochotné) situaci v ghettu vyřešit. A tak už od loňského roku okupuje Complexo do Mare armáda. A stejně je to málo.
Hry mají přidělených celkem pět nemocnic, jde o oficiální, extrémně dobře hlídaná místa, kde se mají řešit zdravotní problémy sportovců i návštěvníků olympiády. A právě do jedné z těchto nemocnic, do Souza Aguiar, vtrhl 20. června gang asi dvaceti maskovaných mužů. Byli vyzbrojení útočnými puškami a granáty a v nemocnici osvobodili násilím jednoho drogového bosse, který se zde pod dohledem policie léčil. Akci nepřežili dva lidé, třetí byl těžce zraněn… Ne, tohle není žádný hloupý akční film, tohle je běžná realita Ria.
5) Bojkot ruských sportovců:
Olympijské hry by měly národy spojovat, tak zní hlavní olympijská myšlenka. Zatím to ale vypadá, že budou spíše rozdělovat… Do startu her zbývá jen pár týdnů a nikdo ještě netuší, jak to bude vypadat s účastí ruských sportovců. Poslední informace říkají, že atletická část výpravy se olympiády zřejmě nezúčastní, ale zákaz se možná bude týkat i několika dalších sportovních odvětví.
Nepřísluší nám tvrdit, zda je ruský sport opravdu tak prolezlý dopingem, jak naznačují nezávislé audity, ani zda je správné jejich účast zakazovat. Faktem ale je, že už toto dohadování je pro všechny strany velmi nedůstojné a trapné. A to ještě ani nevíme, jak y se Rusko zachovalo v případě, že zákaz opravdu projde - je dost dobře možné, že pak hry bude bojkotovat úplně a vyzve k tomu i své spojence…
6) Neexistující infrastruktura:
Člověk by řekl, že pár týdnů před startem her už bude vše na místě hotové, několikrát vyzkoušené a vycizelované k naprosté dokonalosti. Omyl. Jen 50 dní před zahájením her zrušila vláda smlouvu se společností, která měla postavit olympijský velodrom. Přitom již v březnu se tu mělo závodit… Pokud se to celé vůbec stihne dokončit, zřejmě horkou jehlou. Což může dopadnout dost špatně, jak ukazuje další příklad. V lednu byla dokončena v Riu olympijská cyklostezka Cyclovia Tim Maia; byla ovšem postavena tak mizerně, že již po měsíci se její část propadla (i se dvěma lidmi) do moře…
A nejde zdaleka o jediné olympijské zařízení, které má podobný problém. Například dopravní městský systém, který má být páteří turistické dopravy na sportoviště, bude dokončen jen pouhé 4 dny před startem her!
7) Nezájem o vstupenky:
Stadiony budou zřejmě poloprázdné. Brazilce většina olympijských sportů moc nezajímá a kvůli řadě rizik se do Ria nechystají úplně zásadní davy cizinců. Na konci června bylo vyprodáno asi 50 procent všech vstupenek na olympijské akce, u paralelně probíhající paralympiády pouhých 12 procent vstupenek.
8) Brazílii to zruinuje: Předchozí bod má jasné důsledky. Aby organizátoři her zachovali zdání toho, že je o sportování zájem, budou výrazně snižovat ceny vstupenek – stejně to probíhalo například na hrách v Řecku. Na stadiony to sice opravdu návštěvníky přitáhne, ale zlomí to vaz ekonomické stránce her; finanční neúspěch se ukáže jako astronomický… Podle posledních zpráv se dokonce zdá, že Brazilci budou nevyprodané lístky dávat zadarmo dětem. Jen pro připomenutí: právě ekonomické nezvládnutí olympiády se stalo jednou z hlavních příčin, které odstartovaly v zemi krizi, z níž se pořád ještě nedostala…
Athénská olympijská sportoviště dnes nikdo nevyužívá, a to od tamních her uplynulo jen 12 let. Celkový finanční průšvih her z roku 2004 se odhaduje na 10 miliard dolarů…